PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentysta jest odpowiedzialny za wynik leczenia?

ms
14-11-2016, 09:01
Czy dentysta jest odpowiedzialny za wynik leczenia? Michał Grabiec, radca prawny (foto: archiwum)
Lekarz dentysta powinien wiedzieć czy wobec pacjenta zobowiązany jest do zapewnienia określonego efektu leczenia, czy też odpowiada raczej za leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. W tym drugim przypadku lekarz nie byłby odpowiedzialny za wynik leczenia stomatologicznego – wyjaśnia w rozmowie z infoDENT24.pl Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego..

Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty mówi „Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”. Ustawa nie wspomina zatem o efekcie wykonywania zawodu lekarza.

W orzecznictwie sądowym często trafiają się przypadki sporów sądowych na linii pacjent – stomatolog.

W jednym z wyroków, pacjentka wystąpiła o odszkodowanie i zadośćuczynienie za nieprawidłowe leczenie jamy ustnej. Stomatolog usunął pacjentce trzy zęby, po czym dokonał augmentacji oraz szlifowania zębów pod korony pełnoceramiczne. Po wygojeniu ran po usunięciu zębów pacjentce został wstawiony jeden implant. Dentysta zapewnił powódkę, że implant się przyjął.

Po jakimś czasie wokół koron (na dziąsłach) pojawiło się zaczerwienienie, korony zaczęły się kruszyć. Lekarz przystąpił do poprawy swojej pracy, jednak bezskutecznie.

Opiniujący sprawę biegli stwierdzili „nieprawidłowo przeprowadzoną implantację zębów nieprawidłowo przeprowadzoną płaszczyznę zwarcia w zakresie wykonywanego uzupełnienia protetycznego, brak szczelności koron protetycznych, spowodowanie stanu zapalnego przyzębia brzeżnego w strefie uzupełnienia protetycznego, nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany most, wykonanie przez stomatologa uzupełnienia protetycznego nie spełniającego wymogu rehabilitacji narządu żucia”.

Sąd zasądził na rzecz pacjentki wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie. Błędem dentysty nie było jednak to, że nie udało mu się z sukcesem zakończyć leczenia jamy ustnej.

Sąd zwrócił uwagę przede wszystkim na niedbałość i niestaranność, która cechowała lekarza w tym konkretnym przypadku. Sąd stwierdził bowiem, że „należy mieć na względzie kryteria przeprowadzania zabiegów operacyjnych zgodnie ze sztuką lekarską i najwyższą starannością, wymaganą od profesjonalisty”.

***

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   dentysta_prawo   Michał Grabiec  

POLECAMY W SERWISACH