• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czas pracy rezydentów – piłeczka odbita

ms
09-01-2017, 08:01
Czas pracy rezydentów – piłeczka odbita Czas pracy rezydentów (foto: pixabay)
Zasadami, a w zasadzie kruczkami prawnymi, nagminnie wykorzystywanymi do obchodzenia prawa w celu wydłużania czasu pracy lekarzy rezydentów i minimalizowania ich wynagrodzeń - NRL próbowała zainteresować Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgodził się z autorami pisma, że problem istnieje, jednak piłeczkę odbił w kierunku Ministerstwa Zdrowia, a więc tam, gdzie podniesiony problem jest znany od dawien dawna.

Pyrrusowym zwycięstwem NRL jest fakt, że Stanisław Szwed przyznał, iż „zawieranie z innymi podmiotami niż pracodawca, u którego lekarz rezydent odbywa specjalizację, odrębnych umów cywilnoprawnych o pełnienie dyżurów medycznych (w ramach tej specjalizacji) może budzić wątpliwości”. Stanisław Szwed wskazał jednak, że zajmowanie stanowiska w kwestii ewentualnej zmiany przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty nie leży w gestii urzędników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Umowy cywilnoprawne
Stanisław Szwed przypomniał jednocześnie, że przepisy prawa pracy nie pozwalają na zawarcie umowy cywilnoprawnej ze swoim pracodawcą, jeżeli jej przedmiotem jest praca tego samego rodzaju co świadczona na podstawie umowy o pracę. 

Sytuacja pierwsza
Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy; przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego, w którym przyjęto, iż zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy (na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju, co objęte stosunkiem pracy) stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych.

Sytuacja druga
Mniej czytelna - w świetle obowiązującego prawa - jest sytuacja, gdy osobę fizyczną łączą umowy z dwoma podmiotami (z jednym umowa o pracę, a z drugim umowa cywilnoprawna), w których rodzaj wykonywanej pracy jest taki sam, a okoliczności faktyczne jej wykonywania wskazują, iż praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest świadczona na rzecz podmiotu będącego pracodawcą i w jego interesie.

W przypadku lekarzy rezydentów właśnie ten drugi, a nie pierwszy przypadek jest powszechnie wykorzystywany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   czas pracy   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH