• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czas, aby sędziowie uczyli się medycyny?

smn
16-06-2016, 10:44
Czas, aby sędziowie uczyli się medycyny? Czy sądy będą skuteczniejsze w sprawach o błędy medyczne? (fot. pixabay)
Prokuratorzy przygotowują się do prowadzenia dochodzeń w sprawie błędów medycznych. Przechodzą specjalistyczne szkolenia, które przygotowują ich do tej roli. Czy pora także na sędziów?

Proces w sprawie budowlanej nie różni się zasadniczo od procesu o błąd medyczny. Cała konstrukcja postępowania dowodowego jest taka sama – uważa dr Marek Koenner, radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym. I dyskutuje z opinią, uznawaną też przez samych sędziów – że idea specjalizacji jest słuszna.

Dr Marek Koenner wychodzi z założenia, że już same założenia specjalizacji są błędne, gdyż jest ona z góry skazana na niską skuteczność. Mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe, żeby prawnik jakim jest sędzia, radca prawny, czy adwokat  miał (albo musiał zdobyć) szczegółową wiedzę w konkretnej dziedzinie medycyny. Z prostej przyczyny: bo jest już prawnikiem! Nikomu życia nie starczy, żeby zgłębić tę wiedzę szczegółowo.

Problem leży jednak zupełnie gdzie indziej i wymagałby znacznego podrożenia kosztów postępowania, co może być nieakceptowalne społecznie. Mianowicie chodzi o biegłych sądowych – tu leży klucz do sukcesu dochodzeń w sprawach błędów medycznych – wskazuje dr Marek Koenner.

Dr Koenner przyznaje jednak, że prawnik powinien w jakimś stopniu orientować się w dziedzinie, do której odnosi się umowa czy spór. Podobnie jak pisarz kryminałów musi zdobyć pewną wiedzę o postępowaniu karnym.

Z takiego właśnie założenia wychodzą prokuratorzy. Odbyło się już pierwsze w tym roku szkolenie dotyczące m.in. prowadzenia „medycznych" śledztw, które mają być badane wnikliwiej, sprawniej i rzetelniej przez wyspecjalizowanych prokuratorów.

Czy próby szkolenia prawników zmienią sytuację w sądach? W 2015 r. przeprowadzono 3,4 tys. śledztw dotyczących błędów medycznych. Według danych Prokuratury Krajowej, zaledwie 4 proc. zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie.

Więcej: prawodlalekarza.pl

Czytaj także:
Prokuratorzy szkolą się do badania błędów medycznych
Speckomórki w prokuraturach zajmą się błędami medycznymi

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   błąd w sztuce lekarskiej  

POLECAMY W SERWISACH