PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co znaczy, że dentysta zapewnia aparat RTG

jsz
12-06-2014, 14:32
Co znaczy, że dentysta zapewnia aparat RTG Co znaczy, że dentysta zapewnia aparat RTG (foto: freedigitalphotos)
Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ odkrył nieprawdę w jednej z ofert na świadczenie usług stomatologicznych, dlatego ją odrzucił. Potraktowany uczestnik konkursu uważa, że ocena jest niesprawiedliwa, bo w momencie rozpoczęcia świadczeń spełniać będzie wszystkie wymogi. NFZ argumentuje, że nie może ryzykować i zapewnienia przyjmować jako coś pewnego.

Sprawa poszła o to, czy użyty w treści pytania ankietowego zwrot „zapewniać" odnieść należy do daty otwarcia ofert, czy planowanego rozpoczęcia realizowania usług (1 lipca 2014 r.). Według NFZ w dniu otwarcia ofert, potencjalny świadczeniodawca powinien mieć aparat RTG, a to oznacza także dysponować zezwoleniami na jego użytkowanie.

Udzielając pozytywnej odpowiedzi na pytanie ankietowe o zapewnienie aparatu RTG oferent gwarantował, że na dzień złożenia oferty aparat ten może być użytkowany zgodnie z wymogami prawa. - Nie można zgodzić się z argumentem, że oferent będzie posiadał stosowne zezwolenie na dzień przed rozpoczęciem obowiązywania umowy i traktować takie zapewnienie jako pewnik - twierdzą pracownicy NFZ.

Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 264) uruchamianie i stosowanie urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące wymaga zezwolenia albo zgłoszenia w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Art. 5 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy mówi, że zezwolenie na uruchamianie i stosowanie aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych oraz uruchamianie pracowni stosujących takie aparaty - wydaje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Aparat rentgenowski może być uruchomiony dopiero po uzyskaniu stosownej zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Zatem brak takiego zezwolenia powoduje, iż aparat rentgenowski nie może być użytkowany i w omawianym przypadku musi być traktowany jakby sprzętu tego faktycznie nie było.
- Niemożność jego użytkowania jest równoznaczna z jego faktycznym brakiem - kończą eksperci NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH