• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z VAT, gdy dentysta podnajmuje gabinet drugiemu dentyście?

ms
24-11-2015, 11:01
Co z VAT, gdy dentysta podnajmuje gabinet drugiemu dentyście? Podnajem gabinetu z VAT (foto: pixabay)
Dentysta, prowadzący usługi stomatologiczne, zamierza podnająć część najmowanej przez siebie nieruchomości innemu dentyście na prowadzenie gabinetu stomatologicznego. Co z VAT przy pobieraniu czynszu?

Dentysta, wykonując cywilną umowę najmu, świadczy na rzecz innego dentysty usługi.

Odpłatne udostępnianie lokalu użytkowego na gabinet stomatologiczny, na podstawie umowy cywilnoprawnej, skutkujące uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie dentysty - będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Tak jest nawet wówczas gdy podnajem lokalu dotyczy gabinetu stomatologicznego, a więc w efekcie gdy realizowane będą usługi w zakresie opieki medycznej, a te zwalnia się od podatku z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług).

Świadczone przez dentystę usługi podnajmu lokalu na gabinet stomatologiczny nie są jednak usługami ściśle związanymi z usługami w zakresie opieki medycznej. Usługa może zostać uznana za ściśle związaną z opieką medyczną jedynie w przypadku, gdy jest wykonywana w toku opieki medycznej związanej z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem czy poprawą zdrowia, jako usługa wewnętrzna lub w oparciu o przepis wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy - na terenie podmiotów leczniczych.

Dentysta, który świadczy usługi na rzecz innego stomatologa – najemcy, występuje w stosunku do innych podmiotów (niebędących podmiotami leczniczymi), jako podmiot konkurujący z nimi o rynek (najmu lokali usługowych), co oznacza, iż w takiej sytuacji nie może on korzystać ze zwolnienia z VAT.

Usługi wynajmu lokalu na gabinet stomatologiczny, nie mogą być uznane za usługi w zakresie opieki medycznej. Odbiorcą tych usług jest wprawdzie uprawniony do wykonywania działalności leczniczej - najemca, z którym dentysta ma podpisaną umowę najmu, jednakże świadczenie to nie pozostaje w ścisłym związku z usługami opieki medycznej realizującymi cele związane z profilaktyką zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia świadczonymi przez dentystę.

Przepisy nie przewidują zwolnienia z VAT usług odpłatnego wynajmu lokali użytkowych, w związku z czym, usługi te będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Z zasygnalizowanego przepisu ustawy o VAT wynika, że ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu (dzierżawy) nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
Sygnatura akt IPTPP1/4512-432/15-2/AK

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wynajem   VAT   podatki  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.