PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z promieniowaniem jonizującym w gabinecie stomatologicznym?

ms
19-10-2015, 07:49
Co z promieniowaniem jonizującym w gabinecie stomatologicznym? Stosowanie promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (foto: pixabay)
Będzie konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

Takie wydarzenie zapowiedziała w trakcie posiedzenia NRL (16 października) dr Jolanta Orłowska – Heitzman, dyrektor Departamentu Kształcenia w MZ i jednocześnie członek NRL. Dyskusję nad przepisami prawa zaplanowano ją na 22 października. Stanowisko medyków w tej sprawie ma reprezentować członek NRL lek. dent. Jerzy Gryko. O planowanym wydarzeniu poinformował na stronie autonomia-dent.pl lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL.

Jedni odetchną z ulgą, że po długich miesiącach ciszy wraca na stół sprawa m.in. złagodzenia warunków stosowania aparatury rentgenowskiej w gabinecie stomatologicznym. Drudzy westchną z irytacją i będą zastanawiać się jak też skończy się potyczka pomiędzy zwolennikami liberalizacji obowiązujących przepisów, a orędownikami zachowania status quo.

Łatwo nie będzie, biorąc chociażby pod uwagę opinie wygłaszane przez gremia zaangażowane w tworzone prawo. Oto jedno z nich.

„Zdjęcia wewnątrzustne są przez lekarzy dentystów wykonywane w większości nieprawidłowo a środowisku stomatologicznemu brak jest dostatecznej świadomości odpowiedzialności za narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące”. Te dwa sformułowania Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w sposób szczególny wzburzyło samorząd medyków.

PLTR swoją dezaprobatą dla profesjonalizmu lekarzy dentystów wzbudziło sprzeciw NRL. 
W liście sygnowanym przez prezesa NRL Macieja Hamankiewicza czytamy m.in.: Tego rodzaju stwierdzenia, zawarte w oficjalnym dokumencie składanym na ręce ministra zdrowia, wzbudziły słuszne oburzenie środowiska lekarzy dentystów.

Niczym niepoparte zarzuty mogą podważać zaufanie niezbędne do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Podobnie jak stwierdzenie o rzekomym braku działań w celu optymalizacji dawki promieniowania.

Szef NRL przypomniał, że samorząd lekarski wyraził poparcie dla proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia złagodzenia warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych. Obecne wymogi odnoszące się do radiologii stomatologicznej są zbyt rygorystyczne, dlatego konieczne jest uproszczenie procedur odnoszących się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii, w tym zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.

Konfederacja Lewiatan zastrzegła, że popiera, zaproponowaną w projekcie, zmianę dotyczącą częstotliwości wykonywania testów specjalistycznych w stomatologii. Wprowadzenie 24-miesięcznego okresu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i postulatom zgłaszanym w tym zakresie przez specjalistów (przede wszystkim fizyków jądrowych) oraz środowisko przedsiębiorców.

POLECAMY W SERWISACH