PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z kosztami, gdy właścicielem gabinetu dentystycznego jest współmałżonek?

ms
13-05-2015, 14:24
Co z kosztami, gdy właścicielem gabinetu dentystycznego jest współmałżonek? Nakłądy na gabinet w koszty (foto: freedigitalphotos)
Mąż ma obiekt, w którym wynajmuje lokale. Żona jest dentystką i w związku z wykonywaną pracą jeden z lokali zaadaptowała na potrzeby gabinetu dentystycznego. Co z kosztami wynajmu i korzystania z mediów?

Z takim pytaniem dentystka zwróciła się do dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Zainteresowana odpowiedzią wyjaśniła, że:
- prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie stomatologii (gabinet stomatologiczny);
- uzyskane dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach ogólnych wg skali podatkowej;
- jej mąż jest właścicielem budynku mieszkalnego, w którym znajdują się również lokale użytkowe, a budynek stanowi majątek osobisty męża (wszedł w posiadanie obiektu przed zawarciem związku małżeńskiego);
- przez cały okres trwania małżeństwa dentystka wraz z mężem pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej;
- właścicielka praktyki zawarła z mężem umowę najmu lokalu, w którym prowadzi gabinet;
- czynsz najmu ustalony został według cen rynkowych;
- oprócz czynszu, zgodnie z zawartą umową, dentystka jest zobowiązana ponosić opłaty za media w części przypadającej na wynajmowany lokal;
- z tytułu zawartej umowy najmu lokalu, mąż wystawia jej faktury.

Dentystka pyta: czy mam prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, kwot wynikających z faktur wystawionych mi przez męża z tytułu najmu lokalu i ponoszenia opłat za media?

Zdaniem pytającej takie prawo jej przysługuje.
Dentystka argumentuje, że zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ponoszone przez nią koszty z tytułu najmu lokalu użytkowego od męża są niewątpliwie kosztami poniesionymi w celu uzyskania przychodów. Koszty najmu lokalu (w tym od współmałżonka) na cele działalności gospodarczej nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Poniesienie kosztu jest właściwie udokumentowane wystawioną fakturą.

Odpowiedź dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest lakoniczna i co w tej sytuacji niezmiernie ważne jednoznaczna.
Oto ona: W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Sygn. akt IBPBI/1/4511-35/15/WRz

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH