PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Co z kosztami, gdy właścicielem gabinetu dentystycznego jest współmałżonek?

ms
13-05-2015, 14:24
Co z kosztami, gdy właścicielem gabinetu dentystycznego jest współmałżonek? Nakłądy na gabinet w koszty (foto: freedigitalphotos)
Mąż ma obiekt, w którym wynajmuje lokale. Żona jest dentystką i w związku z wykonywaną pracą jeden z lokali zaadaptowała na potrzeby gabinetu dentystycznego. Co z kosztami wynajmu i korzystania z mediów?

Z takim pytaniem dentystka zwróciła się do dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Zainteresowana odpowiedzią wyjaśniła, że:
- prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie stomatologii (gabinet stomatologiczny);
- uzyskane dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach ogólnych wg skali podatkowej;
- jej mąż jest właścicielem budynku mieszkalnego, w którym znajdują się również lokale użytkowe, a budynek stanowi majątek osobisty męża (wszedł w posiadanie obiektu przed zawarciem związku małżeńskiego);
- przez cały okres trwania małżeństwa dentystka wraz z mężem pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej;
- właścicielka praktyki zawarła z mężem umowę najmu lokalu, w którym prowadzi gabinet;
- czynsz najmu ustalony został według cen rynkowych;
- oprócz czynszu, zgodnie z zawartą umową, dentystka jest zobowiązana ponosić opłaty za media w części przypadającej na wynajmowany lokal;
- z tytułu zawartej umowy najmu lokalu, mąż wystawia jej faktury.

Dentystka pyta: czy mam prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, kwot wynikających z faktur wystawionych mi przez męża z tytułu najmu lokalu i ponoszenia opłat za media?

Zdaniem pytającej takie prawo jej przysługuje.
Dentystka argumentuje, że zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ponoszone przez nią koszty z tytułu najmu lokalu użytkowego od męża są niewątpliwie kosztami poniesionymi w celu uzyskania przychodów. Koszty najmu lokalu (w tym od współmałżonka) na cele działalności gospodarczej nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Poniesienie kosztu jest właściwie udokumentowane wystawioną fakturą.

Odpowiedź dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest lakoniczna i co w tej sytuacji niezmiernie ważne jednoznaczna.
Oto ona: W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Sygn. akt IBPBI/1/4511-35/15/WRz

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.