PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chcą ulżyć dentystom?

ms
03-03-2016, 08:28
Chcą ulżyć dentystom? Przeglądów stomatologicznych więźniów nie będzie (foto: pixabay)
Tak naprawdę nie chodzi o samych dentystów, a o czas poświęcony na dokonywanie przeglądu stomatologicznego aresztantów. W tym m.in. celu powstał projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń udzielanych przez podmioty lecznicze aresztantom pozbawionych wolności.

Projekt regulacji (§ 4 ust. 2) zawiera propozycję odstąpienia od obowiązku wykonywania badania stanu uzębienia, któremu to obowiązkowi musi, zgodnie z brzmieniem dotychczasowych przepisów, poddać się każda osoba przyjmowana do zakładu karnego. Badanie takie ma jedynie wartość diagnostyczną, stanowi natomiast istotne obciążenie organizacyjne i czasowe dla zakładów karnych, ograniczając równocześnie liczbę świadczeń o charakterze stricte leczniczym.

Przedstawiona propozycja, eliminując obowiązek poddania się badaniu. Autorzy zmian piszą także, że zmniejsza pole potencjalnego konfliktu ze skazanymi w przypadkach, kiedy odmawiają oni poddaniu się badaniu!

Czas poświęcony na dokonywanie przeglądu stomatologicznego mógłby być efektywniej wykorzystany na leczenie stomatologiczne.

O jakie oszczędności chodzi?

Wejście w życie projektu rozporządzenia będzie miało wpływ na wykorzystanie czasu pracy dentystów. Uwzględniając skalę przyjęć do zakładów karnych i aresztów śledczych (średnio w 2014 r. w więzieniach przebywało 78987 osób) oraz przyjmując, że doprowadzenie osadzonego przez funkcjonariusza wymaga ok. 5 min., sam zaś przegląd zabiera ok. 2 min. - zniesienie tego obowiązku dawałoby znaczące oszczędności czasu pracy dentystów (ponad 2,6 tys. roboczogodzin) oraz 6,5 tys. roboczogodzin - służby ochronnej.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   czas pracy  

POLECAMY W SERWISACH