PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Certyfikat ISO dla gabinetu nie podlega amortyzacji, ale jest kosztem

23-04-2013, 00:02
Certyfikat ISO dla gabinetu nie podlega amortyzacji ale jest kosztem (fot. Piotr Waniorek/PTWP)
Certyfikat ISO dla gabinetu nie podlega amortyzacji ale jest kosztem (fot. Piotr Waniorek/PTWP)
Certyfikat ISO, którego posiadanie jest jednoznaczne ze spełnieniem przez firmę wysokich norm jakościowych, jest istotnym handicapem dla przychodni stomatologicznej. Można zatem spróbować wpisać poniesione nakłady finansowe w koszty uzyskania przychodu.

Z wnioskiem do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o indywidualną interpretację prawną w tej sprawie, zgłosił się właściciel prywatnego gabinetu stomatologicznego. Wniosek zawierał wyjaśnienie, iż podatnik, ubiegając się o  umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, musiał zgodnie z przepisami, posiadać certyfikat jakości ISO. Właściciel gabinetu wylicza, że wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania jakością wg ISO 9001:2008 kosztowało go ponad 10 tys. zł.

Według stanowiska, jakie zajął Dyrektor Izby w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2013 r. przedsiębiorca może starać się o zwrot podatku z kosztów poniesionych z tytułu certyfikacji.

Sam w sobie certyfikat nie jest wartością niematerialną czy prawną podlegającą amortyzacji podatkowej (o której mowa w art. 22b ustawy o PIT). Jednak, jak czytamy w odpowiedzi Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy,  otrzymanie certyfikatu można zaliczyć do kosztów pośrednio związanych z przychodem.

Treść interpretacji przypomina, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi być - po pierwsze -  poniesiony specjalnie w tym celu, - a po drugie - powinien być właściwie udokumentowany (faktury na każdy zakup i usługę).

Warto pamiętać!
Za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych na:- nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów;- nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części;- ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   ISO   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH