PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED za elektronicznymi rejestrami odpadów z gabinetów stomatologicznych

en
09-12-2016, 13:20
CED za elektronicznymi rejestrami odpadów z gabinetów stomatologicznych Co wynikło z ostatniego walnego zebrania CED
Council of European Dentists na ostatnim walnym zebraniu wypowiedziała się m.in. na temat odpadów płynnych, powstających w gabinetach dentystycznych, odnosząc się do unijnych dyrektyw w tej materii.

Stanowiska podjęto podczas okresowego zebrania walnego CED (2 grudnia 2016 r.), którym kierował prezes dr Marco Landi.

O odprowadzaniu płynnych odpadów
Przedstawiciele dentystów jednomyślnie przyjęli stanowisko na temat płynnych odpadów w gabinecie stomatologicznym. Stanowisko "jest wyrazem zaangażowania CED w podnoszenie świadomości na temat bezpiecznego gospodarowania odpadami medycznymi i chronienia środowiska przed skażeniem płynnymi zanieczyszczeniami".

CED podkreśla, że gabinety stomatologiczne muszą unikać nieodpowiedzialnego odprowadzania wody zanieczyszczonej chemicznymi pozostałościami, materiałami potencjalnie zakaźnymi oraz produktami ubocznymi pracy laboratoryjnej.

W stanowisku czytamy m.in.:
- To powszechnie znany fakt, że unit stomatologiczny produkuje zarówno płynne jak i stałe odpady.
- Odpady płynne zawierają cały materiał zbierany przez system zasysania unitu. Zalecane są separatory amalgamatu w systemach zasysania i w spluwaczkach dentystycznych.
- Metody zbierania i odprowadzania płynnych odpadów różnią się - w zależności od państwa członkowskiego.
- Gabinety dentystyczne  muszą unikać odprowadzania wody zanieczyszczonej chemicznymi pozostałościami, materiałami potencjalnie zakaźnymi oraz produktami ubocznymi pracy laboratoryjnej.
- Ścieki z gabinetów stomatologicznych mają być zbierane, utylizowane i odprowadzane  w bezpieczny dla środowiska sposób, zgodny z dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych.

Przyjmując wniosek Komisji Europejskiej zmieniający dyrektywę w sprawie odpadów, CED zachęca dentystów z krajów UE do stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

CED wspiera utworzenie elektronicznego rejestru lub skoordynowanych rejestrów służących do zbierania danych na temat zakaźnych odpadów pod warunkiem, że nie przysporzą dentystom dodatkowych nakładów.

Oczywiście rejestry te muszą być sygnowane przez wyspecjalizowane, koncesjonowane firmy zajmujące się usuwaniem i przetwórstwem odpadów, bądź przez organy nadzorujące gospodarkę odpadami. 

Trzeba pamiętać, że stworzenie elektronicznych zapisów dla innych strumieni odpadów, w szczególności tych, które są przedmiotem przepisów unijnych, w praktyce jest bardzo trudne.

Niezakaźne odpady, pod względem składu, nie różnią się od odpadów z gospodarstw domowych, w konsekwencji są traktowane i utylizowane w taki sam sposób (za co odpowiadają lokalne organy). To właśnie one będą musiały przyjąć obciążenia związane z administrowaniem i finansowaniem tworzenia elektronicznych rejestrów - uważa CED.

Więcej: cedentists.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH