• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED raportuje o niepożądanych zdarzeniach podczas wybielania zębów

ms
10-09-2015, 12:51
CED raportuje o niepożądanych zdarzeniach podczas wybielania zębów CED o wybielaniu zębów (foto: sxc.hu)
Council of European Dentists (CED) przed kilkoma dniami opublikowała roczny raport o niepożądanych efektach wybielania zębów. Materiał badawczy, na podstawie którego powstała analiza stanu rzeczy, obejmuje okres od 1 listopada 2013 r. do 31 października 2014 r.

W stosunku do pierwszego badana liczba nadesłanych odpowiedzi wzrosła o 230 proc. To znakomity rezultat. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że poprzednia analiza oparta została na danych z opisanych trzynastu przypadków, a ostatnia na 30 - o statystyczne uogólnienia i tym razem raczej będzie trudno.

W ankiecie CED te 30 przypadków nadesłano z siedmiu państw: Norwegii, Irlandii, Grecji, Litwy, Estonii, Portugalii i Bułgarii. Poprzednio analizy pochodziły z sześciu państw: Litwy, Francji, Niemiec, Malty, Słowacji i Islandii.

Aż w dwudziestu sześciu przypadkach raportowano zwiększoną wrażliwość zębów po wybielaniu, w pięciu zasygnalizowano pojawiający się jednocześnie ból. Dziewięć zgłoszeń mówiło o stanie zapalnym tkanki miękkiej. W jednym przypadku pacjent odczuwał ból. Zdarzały się także pojedyncze przypadki występowania plamek na zębach. Zarejestrowano również jeden przypadek wystąpienia alergii.

Wśród zarejestrowanych trzydziestu przypadków zdarzeń niepożądanych, u szesnastu pacjentów pojawiły się niepokojące objawy już po pierwszym zastosowaniu preparatu wybielającego, u czternastu wystąpiły one w trakcie dalszego stosowania preparatów wybielających samodzielnie przez pacjentów.

Niepokojące efekty w osiemnastu przypadkach trwały od jednego do pięciu dni, w dziewięciu - od sześciu do dziesięciu dni, w kolejnych trzech ponad dziesięć dni.

W czternastu przypadkach stężenie nadtlenku wodoru wynosiło od 3,7 do 6,0 proc. (od 11,0 do 16,62 proc. nadtlenku karbamidu).

W dwunastu przypadkach stężenie nadtlenku wodoru wahało się od 0,1 do 3,6 proc. (od 0,3 do 10 proc. nadtlenku karbamidu).

Jeden przypadek mówił o 15,0 proc. stężeniu nadtlenku wodoru, kolejny o 37,5 proc. stężeniu.

Szczególnie niepokojące są informacje o użyciu nadtlenku wodoru w stężeniu powyżej 6 proc.

W 22 przypadkach czynnikiem wybielającym był żel. Pojedyncze przypadki niepożądanych efektów ubocznych związane były ze stosowaniem pasków wybielających oraz lamp wybielających. Jedno zdarzenie dotyczyło wybielania laserowego.

W dziewięciu przypadkach proces wybielania realizowany był tylko w gabinecie stomatologicznym, w szesnastu – pacjent kontynuował go w domu.

Ankietowani dentyści nie aplikowali wybielania zbyt często. Piętnastu z nich stosowało ten zabieg do 10 razy w ciągu roku, pięciu od 11 do 20 razy, sześciu od 21 o 30 razy w roku trzech od 31 do 40 razy. Kolejna osoba raportowała zrealizowanie powyżej 50 zabiegów w roku.

POLECAMY W SERWISACH