PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED odrzuca standaryzację usług stomatologicznych w UE

ms
26-06-2015, 09:25
CED odrzuca standaryzację usług stomatologicznych w UE Regulacje ponadnarodowe w procedurach medycznych (foto: pixabay)
Nie można narzucać lekarzom dentystom, praktykującym w krajach UE, aby ci stosowali w trakcie leczenia skodyfikowane procedury medyczne, za czym optuje część unijnych polityków kierujących systemem ochrony zdrowia na obszarze państw członkowskich – uważa CED.

Takie stanowisko podjęła kilka tygodni temu Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (The Council of European Dentists, CED) podczas ostatniego okresowego spotkania (raz na pół roku), które odbyło się w Rydze.

Według CED, wprowadzenie standaryzacji w procedurach medycznych, która bezwzględnie obowiązywałaby na obszarze UE, narusza narodowe regulacje w tym względzie, ogranicza kompetencje - nierzadko wysokokwalifikowanych - specjalistów, w końcu może zagrażać etycznym wskazaniom, w oparciu o które wykonywany jest zawód lekarza dentysty.

Stanowisko CED wynika z obowiązujących środowisko medyków zasad. Proces leczenia bezwzględnie opiera się na rekomendacjach naukowych, uwzględnia stanowiska i rekomendacje najwyższych autorytetów w określonych specjalizacjach, ale także uzależniony jest od swoistych relacji lekarz dentysta – pacjent, a te nie sposób ująć w skodyfikowanych zaleceniach, chociażby były one opracowane z najwyższą pieczołowitością – uważają uczestnicy spotkania CED w Rydze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH