PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak rzetelnej diagnozy pacjentki kosztował dentystkę ok. 50 tys. zł

ms
28-09-2017, 11:17
Brak rzetelnej diagnozy pacjentki kosztował dentystkę ok. 50 tys. zł Dentystka źle zdiagnozowała pacjentkę (foto: pixabay)
Za nieudane leczenie, skutkujące dysfunkcją narządu żucia i cierpieniem, pacjentka żądała pierwotnie 70 tys. zł zadośćuczynienia i 16,8 tys. zł odszkodowania. Sąd przyznał jej łącznie ok. 50 tys. zł.

Pacjentka z problemami
Kobieta, udając się do dentystki, miała już wcześniej rozpoznaną wadę ortodontyczną w postaci zgryzu głębokiego i tyłozgryzu. Leczenia ortodontycznego przed zgłoszeniem się do gabinetu stomatologicznego kobieta jednak nie podejmowała.

W trakcie pierwszej wizyty dentystka zaproponowała założenie licówek na siekacze górne i dolne, onlaye na zęby 26, 36 46, 47 i most na 15-17 oraz podniesienie zgryzu.

Dentystka nie informowała pacjentki o możliwych skutkach leczenia lub ryzyku z nim związanym.

Co zrobiono w ramach leczenia:
Szlifowanie górnych siekaczy i dolnych pod licówki.
Pobranie wycisków silikonowych.
Założenie prowizorium.
Założenie licówek.
Opracowanie zębów: 26,36,46,47, pod onlay.
Przygotowanie mostu na zęby 14-16.
Pobranie wycisków silikonowych
Zacementowanie onlay.
Założenie i zacementowanie mostu na zęby 14-16.
Przekazanie szyny (na górne zęby) z przeznaczeniem noszenia „na noc”, celem ochrony licówek.

Dokumentację medyczną z leczenia dentystka sporządzała w wolnych chwilach, ponieważ przyjmowała pacjentów bezpośrednio po sobie, bez przerw na zanotowanie wykonanych czynności.

Czego nie zrobiono
Leczenie nie było poprzedzone wykonaniem badań radiologicznych, ani leczeniem przedprotetycznym.

Koszt leczenia wyniósł – 12.700 zł.

Problemy
Kilka dni po zakończeniu leczenia kobieta zaczęła odczuwać silny ból, wystąpił także u niej szczękościsk – mogła otworzyć usta na szerokość ok. 1 cm. Ponadto doszło u niej do powiększenia węzłów chłonnych. Kobieta z tymi dolegliwościami zgłosiła się do dentystki.

Interwencja nie pomogła. Pacjentka, w związku z dolegliwościami bólowymi, brała w tym okresie duże ilości leków przeciwbólowych. Miała również problemy z jedzeniem z uwagi na brak szerszego rozwarcia ust, toteż przeszła na dietę półpłynną. Odczuwany ból utrudniał powódce normalne funkcjonowanie, w tym sen.

Kobiecie został zdjęty most na zębach 15-17. Doprowadziło to do krótkotrwałej poprawy. Dentystka wydała pacjentce skierowanie na pantomogram i na konsultację chirurgiczną.

Wynik konsultacji
Konsultująca przypadek dr n. med. stwierdziła u kobiety dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych z zablokowaniem krążka oraz przykurczem mięśniowym prawej strony i zaleciła stosowanie leków przeciwbólowych oraz dietę półpłynną.

W tym czasie pacjentka w dalszym ciągu odczuwała silne dolegliwości bólowe związane ze stawem skroniowo-żuchwowym. Kolejna osoba konsultująca ten przypadek stwierdziła, że leczenie przebiegało nieprawidłowo.

SŁOWA KLUCZOWE
sąd   leczenie ortodontyczne   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH