PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Bon lojalnościowy: pingpongowa dyplomacja

smn
04-10-2018, 13:21
Bon lojalnościowy: pingpongowa dyplomacja Sztuka dyskutowania na tematy ważne (fot. pixabay)
Ze strony NRL padło pytanie o jeden z warunków, jakie musi spełnić lekarz dentysta, aby mógł uzyskać podwyższone wynagrodzenie w zamian za zobowiązanie się do przepracowania w Polsce w publicznej ochronie zdrowia co najmniej dwóch lat. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, ale w taki sposób, aby pytający wciąż nie wiedzieli czy są podmiotem dyskutowanych rozwiązań.

Między wierszami odpowiedzi można wysnuć wniosek, że zagłębianie się w szczegóły w zasadzie nie ma sensu, gdyż lekarze dentyści nie są podmiotem lirycznym zmienionych przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Pytanie jednak o lekarzy dentystów ze strony NRL padło, wymagało zatem odpowiedzi.

Pytanie NRL:
Czy lekarz dentysta posiadający specjalizację, zatrudniony w stomatologicznym centrum klinicznym uczelni medycznej i udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii w szpitalu klinicznym, który posiada kontrakt z NFZ na udzielanie świadczeń z zakresu stomatologii, może otrzymać podwyżkę, jeżeli to centrum pracuje w godzinach 8:00-18:00? Pytanie związane jest z wątpliwościami, które w odniesieniu do kontraktów z zakresu stomatologii nasuwa interpretacja określenia „w warunkach całodobowych lub całodziennych”.

Ministerstwo Zdrowia odpowiedzi udzieliło - uwaga jednak, ani razu nie wspominając w niej o lekarzu dentyście! Co więcej, Sławomir Gadomski podsekretarz stanu w MZ wskazuje, że zadane pytanie nie pozwala na udzielenie precyzyjnej odpowiedzi, gdyż tak na prawdę nie wiadomo o co chodziło pytającemu. W efekcie mamy odpowiedź, ale wciąż nie wiemy czy ta odpowiedź (jak i samo pytanie) mają racje bytu, bo pytanie porusza temat lekarzy dentystów, a odpowiedź - chociaż jest - to dotyczy lekarzy.

Odpowiedź MZ: 
Pytanie jest sformułowane niejednoznacznie i  w związku z tym nie jest jasne, czy wątpliwość dotyczy możliwości uzyskania podwyżki w danym podmiocie, czy udzielania świadczeń w innym podmiocie. Należy jednak wskazać, że przepis art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2018 r. wskazuje, że podwyżki wynagrodzenia przyznawanej na zasadach określonych w tej ustawie uprawnieni są tylko lekarze, którzy są zatrudnieni na podstawie stosunku do pracy u świadczeniodawców, którzy zawarli z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy obejmujące udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach całodobowych lub całodziennych i uczestniczą w udzielaniu tych świadczeń.

Powyższe wynagrodzenia nie przysługuje zatem lekarzowi udzielającemu świadczeń nie przysługuje w warunkach ambulatoryjnych, ponieważ zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ambulatoryjna opieka zdrowotna – to udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej osobom niewymagającym leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.

Czytaj także:

Rezydenci – dentyści, składajcie wnioski o bon lojalnościowy!

„Lojalka” nie dla dentysty

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.