PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból NFZ wokół bólu zęba

23-09-2012, 16:51
NFZ  siedziba centrali (foto: infoDENT24.pl)
NFZ siedziba centrali (foto: infoDENT24.pl)
Chorzy, korzystający z usług finansowanych z kasy publicznego płatnika, którzy przychodzą po pomoc medyczną z bólem zęba, spychają pacjentów planowych na odleglejsze terminy wizyty, a jeśli nawet nie, to proponowany im zakres usług staje się szczuplejszy.

Tymczasem NFZ stara się nie zauważać tych zależności. Pracownicy Funduszu tłumaczą, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, pacjentom przysługują ekstrakcje wszystkich zębów ze znieczuleniem, bo usługa ta znajduje się w wykazach usług gwarantowanych w pozycjach: świadczenia ogólnostomatologiczne lub świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

Fundusz utrzymuje, że świadczeniobiorcy, którzy mają zawarte umowy z NFZ na leczenie stomatologiczne, powinni każdemu pacjentowi z bólem zęba, udzielić świadczenia gwarantowanego w dniu zgłoszenia. Taki obowiązek wynika z par. 5 rozporządzenia ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. nr 140, poz. 1144 z późn. zm.).

NFZ w związku z tym nie akceptuje odmowy udzielenia świadczenia, jednak uznaje, że decyzję o usunięciu zęba ma prawo podjąć lekarz, ponieważ nie każdy bolący ząb kwalifikuje się do ekstrakcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   NFZ   kontraktowanie   ból zęba   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH