PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bliżej staż podyplomowy i jawne pytania LDEK, LEK i PES

ms
06-07-2016, 19:46
Bliżej staż podyplomowy i jawne pytania LDEK, LEK i PES Premier rządu Beata Szydło
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy przywracającej staż podyplomowy oraz dostęp do pytań i zadań egzaminacyjnych z: LEK, LDEK i PES.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przywraca staż podyplomowy jako niezbędny etap w rozwoju zawodowym młodych lekarzy. Umożliwia także dostęp do pytań i zadań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalistycznego z lat ubiegłych osobom, które chcą do nich przystąpić.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2016 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją przepisów ograniczających dostęp do pytań z egzaminów LDEK, LEK i PES (sprawa toczyła się na wniosek NRL).

O jawność pytań egzaminacyjnych występowali w maju 2016 r. delegaci na XIII Zjazd Lekarzy, którzy żądali, aby minister zdrowia podjął działania mające na celu przywrócenie jawności pytań i odpowiedzi z LEK, LDEK oraz PES.

Jeszcze w kwietniu 2016 r. posłanka Kamila Gasiuk – Pihowicz publicznie dopominała się, aby osoby zdające LDEK i PES miały zagwarantowany dostęp do informacji dotyczących wzorów poprawnych rozwiązań i odpowiedzi z egzaminów pisemnych. Pytała ministra zdrowia czy w końcu to prawo będzie respektowane. Usłyszała wówczas, że pytania egzaminacyjne muszą pozostać tajemnicą. Marek Tombarkiewicz wiceminister zdrowia stwierdził, że zmiana przepisów ograniczających udostępnianie testów i pytań testowych, jest nieuzasadniona merytoryczne i niepożądana.

Wiceminister zdrowia tłumaczył, że zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, złożenie - z wynikiem pozytywnym - LDEK jest jednym z warunków przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty. Natomiast zdanie PES jest warunkiem uzyskania tytułu specjalisty. Sam egzamin ma weryfikować wiedzę uzyskaną przez lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne w czasie tego szkolenia i tym samym pozwala na ustalenie, czy zasługuje on na uzyskanie tytułu specjalisty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
staż podyplomowy   LDEK   PES  

POLECAMY W SERWISACH