PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Błędy lekarskie: segregacja pacjentów?

kan
26-07-2016, 12:05
Błędy lekarskie: segregacja pacjentów? Ofiara ofierze nierówna (foto: pixabay)
Prokuratury regionalne będą zajmować się tylko tymi przypadkami, w których pacjenci zmarli w wyniku błędu lekarzy lub personelu medycznego. Okazuje się, że tych wymagań jest jeszcze więcej.

Jak już informował infoDENT24.pl w prokuraturach regionalnych powstały działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć pacjenta. Natomiast na poziomie prokuratur okręgowych będą utworzone działy do prowadzenia i nadzorowania spraw, które zakończyły się ciężkim uszkodzeniem ciała.

Jolanta Budzowska, radca prawny zastanawia się co te przepisy oznaczają w rzeczywistości.

Z pisma nr PKIIP406.8.2016 z 14 czerwca 2016 r., adresowanego do prokuratorów regionalnych, wynika „prośba o wdrożenie polecenia”, żeby wyższy szczebel, czyli prokuratury regionalne, zajmowały się jedynie przypadkami śmierci: małoletnich, „młodych ludzi”, przypadkami rażących błędów i sprawami medialnymi.

To nic innego jak dyskryminacja ofiar – twierdzi Jolanta Budzowska. Jeśli bowiem przez błąd lekarza ktoś stracił bliską osobę, i nie była to „młoda osoba”, to aby sprawą zajęła się prokuratura regionalna, trzeba  zainteresować  media!  

W 2015 r. prokuratury na terenie całego kraju prowadziły łącznie 3394 postępowania przygotowawcze o przestępstwa polegające na narażeniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarzy lub inne osoby z personelu medycznego. Jednak w ub. r. wszczęto jedynie 1772 takie postępowania – przypomina radca Budzowska. 

Czy teraz opinia publiczna będzie tonęła w informacjach o tragicznie zakończonym leczeniu?

Więcej: bladprzyporodzie.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd w sztuce lekarskiej   prokuratura  

POLECAMY W SERWISACH