• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Błąd związany z pozostawionymi korzeniami wyceniono na 10 tys. zł

ms
19-01-2017, 11:01
Błąd związany z pozostawionymi korzeniami wyceniono na 10 tys. zł Sąd: 10 tys. zł za uchybienia przy ekstrakcji zębów (foto: pixabay)
Pacjentka domagała się przed sądem niemal 43 tys. zł od lecznicy za błędy dentysty przy ekstrakcji zębów. Sędziowie przyznali jej z tego tytułu 10 tys. zł.

Kobieta zgłosiła się do Poradni Stomatologicznej Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w B. W celu podjęcia leczenia stomatologicznego. Przyjmujący ją dentysta stwierdził zaniedbania w higienie jamy ustnej i bardzo zły stan zębów, które w całości zakwalifikowane zostały do usunięcia.

Totalna ekstrakcja
W czasie kilkunastu wizyt (trwały pięć miesięcy) powódce usunięto 29 zębów. Już po usunięciu pierwszych z nich wystąpiły silne dolegliwości bólowe, a w czasie wizyt w Poradni Stomatologicznej stwierdzono ostre zapalenie zębodołu 37.

Zalecono płukanie zębów wodą utlenioną oraz stosowanie leków. Leczenie to jednak nie pomagało, a ból utrzymywał się jeszcze miesiąc po usunięciu zębów. W czasie kolejnych wizyt stomatolog podjął się wykonania zabiegów ekstrakcji kolejnych zębów - pomimo utrzymującego się stanu zapalnego zębodołu i zgłaszanych dolegliwości bólowych przez pacjentkę.

Po 13 dniach od usunięcia zęba 35 zanotowano zapalenie zębodołu.

Dentysta dwukrotnie skierował pacjentkę na wykonanie rentgenowskiego punktowego zdjęcia szczęki – (zęba 8 i miejsc po usuniętych zębach 34 i 35).

Po usunięciu wszystkich zębów kobieta odczuwała przewlekły ból, była spuchnięta, bolała ją cała kość policzkowa i miała szczękościsk.

Problemy i działania zaradcze
Z uwagi na dolegliwości kobieta ponownie zgłosiła się do Poradni Stomatologicznej. Kolejny dentysta skierował ją na wykonanie zdjęć punktowych prawej części szczęki. Na ich podstawie stwierdził pozostawienie korzeni zębów 15,16 oraz 46,47 i prawdopodobnie 45, 35 i 34. W związku z tym skierował powódkę na dalsze leczenie do poradni chirurgicznej.

Kobieta znalazła się ostatecznie w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej w Krakowie, tam usunięto powódce korzenie zębów 47 i 46, 43 i założono szwy na rany w dziąsłach.

Z kolei w Miejskim Centrum Stomatologii kobiecie usunięto korzenie zębów 26, 27, 17, 16 i 15. Po wykonaniu zabiegu powódka przez kilka dni odczuwała bóle i szczękościsk, gdyż przy jednej ekstrakcji chirurg musiał odłamać część kości szczęki, by usunąć korzeń zęba.

W celu usunięcia korzeni zębów pacjentka trzykrotnie jeździła do Kliniki Uniwersyteckiej w Krakowie i sześciokrotnie do Poradni Stomatologicznej.

Proteza – także z problemami
Po usunięciu wszystkich pozostałych korzeni zębów i zagojeniu dziąseł kobieta znalazła się w Poradni Stomatologicznej Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej - w celu wykonania protezy zębów.

Wykonano protezę ze specjalną podkładką, ale mimo to powódka nie była w stanie jej nosić – proteza wypadała z jej ust, dlatego też pięciokrotnie dokonywano korekt. Powódka nadal nie była w stanie z niej korzystać, a na dziąsłach pojawiły się odleżyny.

SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   dentysta   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH