PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bezwględny zakaz reklamy usług dentystycznych jest niezgodny z prawem unijnym

smn
05-05-2017, 08:19
Bezwględny zakaz reklamy usług dentystycznych jest niezgodny z prawem unijnym Trybunał Sprawiedliwości UE wybronił dentystę (fot. pixabay)
Nie można zakazywać reklamy gabinetu stomatologicznego na stronie internetowej, w prasie, a także na ścianie praktyki - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

W Belgii panuje całkowity zakaz reklamy świadczeń leczenia stomatologicznego. Mimo to belgijski dentysta Luc Vanderborght na ścianie budynku, w którym prowadzi praktykę umieścił tablicę, na której widniało jego nazwisko, zawód, adres strony internetowej i numer telefonu do gabinetu. Ponadto stworzył stronę internetową informującą pacjentów o różnego rodzaju świadczeniach wykonywanych w jego gabinecie. Na tym nie poprzestał, ponieważ umieszczał także ogłoszenia w lokalnej prasie.

Skutek jego działań był taki, że na wniosek stowarzyszenia zawodowego lekarzy dentystów wszczęto przeciwko niemu  postępowanie karne.

Dentysta bronił się przed sądem, twierdząc, że obowiązujące w Belgii ograniczenia są sprzeczne z unijną dyrektywą o handlu elektronicznym i swobodzie świadczenia usług w społeczeństwie informacyjnym. Argument ten był na tyle mocny, że sąd pierwszej instancji w Brukseli zgłosił do Trybunału Sprawiedliwości pytania w tej kwestii.

Trybunał zaś stwierdził jednoznacznie: dyrektywa o handlu elektronicznym stoi w sprzeczności z przepisami, które jak w przypadku przepisów belgijskich, zakazują informacji handlowej w formie elektronicznej (także w postaci strony internetowej) promującej leczenie stomatologiczne.

Trybunał orzekł, że….” o ile zasady wykonywania zawodu mogą skutecznie określać ramy treści i formy informacji handlowych, o tyle owe zasady nie mogą zawierać ogólnego i całkowitego zakazu wszelkiej formy reklamy on-line prowadzonej w celu promowania działalności lekarza dentysty”.

Zakaz reklamy działalności może ograniczyć dentyście możliwość dotarcia do potencjalnych pacjentów i promowania wykonywanych przez siebie świadczeń stomatologicznych. Tego rodzaju zakaz stanowi zatem ograniczenie swobodnego świadczenia usług.

Trybunał stwierdził, że ogólny i całkowity zakaz wszelkiej reklamy jest zanadto restrykcyjny. Cele te mogłyby zostać osiągnięte na przykład poprzez bardzo dokładne określenie formy i warunków, w jakich środki komunikacji mogą być wykorzystywane przez lekarzy dentystów.

 Więcej: curia.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   reklama  

POLECAMY W SERWISACH