PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będą pilotaże w zakresie e-recept

PAP/en
01-03-2018, 09:09
Będą pilotaże w zakresie e-recept Ustawa o e-receptach na finiszu, odbyło się drugie czytanie w Sejmie (fot. pixabay)
MZ jest otwarte na rozszerzenie pilotażu dotyczącego e-recept, gdy uzyska pewność, że rozwiązania się sprawdzają. Pilotaż e-recepty od połowy lutego prowadzony jest w Siedlcach i Skierniewicach. Obecnie przeprowadzany jest test oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Sejm uchwalił ustawę o e-receptach. Podczas wcześniejszej dyskusji w parlamencie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński stwierdził: Jesteśmy otwarci na to, by pilotaż poszerzać w momencie, kiedy będziemy pewni, że funkcjonalności, które są kluczowe, działają poprawnie. Pilotaż jest poszerzoną formą konsultacji rozwiązania. Jak dodał, trudno obecnie mówić o konkretnych terminach, bo zależą od wyników pilotażu. Poinformował, że pierwsze wnioski z pilotażu e-recepty będą znane w połowie wakacji lub we wrześniu.

Jak przekonywał Janusz Cieszyński, na wprowadzeniu elektronicznych recept, które od 2020 r. mają być wystawiane w każdym gabinecie lekarskim, skorzystają przede wszystkim osoby starsze.

- Elektroniczne recepty będą zawierały rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu - wskazał Cieszyński.

Jak zaznaczył, wydruku pacjent nie będzie zostawiał w aptece, tak jak recepty obecnie, lecz będzie zabierał go ze sobą do domu.

Wiceminister wyjaśnił, że pacjenci będą mogli upoważnić swoich bliskich do dostępu do informacji o wypisanych im receptach. Dzięki temu w przypadku seniorów, ich dzieci lub wnukowie będą mogli sprawdzać, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby - zrealizować taką receptę.

W debacie sejmowej wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie opowiedziały się za proponowanymi zmianami. Jednocześnie posłowie opozycji skrytykowali szybkie tempo prac nad nowelizacją i brak konsultacji publicznych.

Andrzej Sośnierz (PiS) pozytywnie ocenił sposób wdrażania ustawy poprzez pilotaż. Podkreślił, że projekt ustawy zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, które są przyjazne dla osób starszych. Dodał, że wystawienie recepty poprzez system elektroniczny odciąży pacjentów od "często niepotrzebnych wizyt w zakładach opieki zdrowotnej.

Pozytywnie na temat proponowanych zmian wypowiedziała się również posłanka PO Beata Małecka-Libera. Wśród korzystnych zmian wymieniła m.in. przepisy mające uszczelnić system dystrybucji leków.

Małecka-Libera miała natomiast zastrzeżenia co do trybu wprowadzenia projektu ustawy i braku konsultacji społecznych. Posłanka PO zastanawiała się również, czy system informatyczny jest dostatecznie przygotowany do przeprowadzenia pilotażu.

Rządowy projekt dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Został on przygotowany w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Rząd chce umożliwić m.in. wystawienie recepty bez osobistego zbadania pacjenta, a po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

SŁOWA KLUCZOWE
sejm   e-recepta  

POLECAMY W SERWISACH