PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bałagan w przepisach na temat kopiowania dokumentacji medycznej

en
25-10-2016, 07:55
Bałagan w przepisach na temat kopiowania dokumentacji medycznej Ile za kopię dokumentacji medycznej? (fot. pixabay)
Rafy i mielizny w przepisach dotyczących sporządzania kopii dokumentacji medycznej celnie wypunktowuje radca prawny, Jolanta Budzowska.

Od strony 8,03 zł
Potwierdzona kserokopia dokumentacji medycznej  ma być opatrzona pieczątką – za zgodność z oryginałem – oraz parafką pracownika szpitala (zwykle pracownika archiwum). Niektóre podmioty lecznicze pobierają opłatę za wydanie potwierdzonej kopii w wysokości, bagatela 8,03 zł za jedną stronę. Dokumentacja niekiedy może mieć kilkaset stron, więc jej koszt jest prawdziwie astronomiczny. Taką paranoiczną sytuację umożliwiają niejednoznaczne przepisy, pozwalające na to, by liczyć za kserokopię potwierdzoną jak za sporządzenie opisu. 

Albo 0,80 zł
Tymczasem uzyskanie zwykłej kserokopii to koszt dziesięciokrotnie mniejszy – raptem 80 gr za jedną stronę, wskazuje Jolanta Budzowska.

Kiedy 1,6 zł za całość
Żeby było jeszcze ciekawiej, za udostępnienie dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych – czyli na CD lub pendrivie, pacjent nie może zapłacić więcej niż 1,6 zł za całość!

A kiedy bez opłat
Natomiast jeśli dokumentacja medyczna zostanie przesłana drogą elektroniczną, czyli w postaci skanu, to podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych nie może w ogóle pobierać opłat. 

Wszystkie te zasady powinny być ujęte w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego. Aktualne informacje o wysokości opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej podaje się do wiadomości pacjentów przez ich wywieszenie w widoczny sposób w miejscu udzielania świadczeń oraz co najmniej na stronie internetowej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Więcej: pomylkalekarza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH