PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Asystentka stomatologiczna nie dla dentysty na karcie

ms
09-02-2018, 11:08
Asystentka stomatologiczna nie dla dentysty na karcie Asystentka nie dla dentysty na karcie (foto: pixabay)
Padło pytanie czy lekarz dentysta może korzystać z usług asystentki przy zabiegach stomatologicznych nie tracąc jednocześnie uprawnienia do opodatkowania na zasadzie karty podatkowej?

Lekarz dentysta chciał skorzystać z usług specjalistycznych osoby niezatrudnionej u siebie, a prowadzącej własne przedsiębiorstwo polegającą na świadczeniu usług asystentki stomatologicznej. 

Niestety korzystanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czy z usług innych zakładów, z wyjątkiem usług specjalistycznych, jest okolicznością wykluczającą możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej.

Może zatem furtką będą usługi specjalistyczne?
Za usługi specjalistyczne uznaje się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące.

Ponadto istnieje wymóg, że aby uznać usługi za specjalistyczne, muszą być one niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi. Z przepisów nie wynika jednak, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności. 

W przypadku działalności lekarza dentysty - za usługi specjalistyczne należy uznać czynności i prace spoza zakresu usług stomatologicznych, które są niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. W takim ujęciu – usług świadczonych na rzecz lekarza dentysty przez asystentkę stomatologiczną prowadzącą działalność gospodarczą – nie można uznać za usługi specjalistyczne, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie są to bowiem usługi niezbędne do wykonania usług stomatologicznych. Dentysta, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, nie musi bowiem korzystać z pomocy asystentki stomatologicznej, aby mógł wykonać usługę stomatologiczną. 

Albo karta podatkowa, albo asystentka stomatologiczna
Stomatolog, korzystając z usług asystentki stomatologicznej prowadzącej działalność gospodarczą, utraci prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, ponieważ nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Mówi on, że podatnicy mogą podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej m.in., jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że mowa o usługi specjalistyczne (a tutaj o takie usługi nie chodzi).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0112-KDIL3-1.4011.317.2017.1.KF

Podobał się artykuł? Podziel się!
Możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona.

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.