• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Asystentka stomatologiczna nie dla dentysty na karcie

ms
09-02-2018, 11:08
Asystentka stomatologiczna nie dla dentysty na karcie Asystentka nie dla dentysty na karcie (foto: pixabay)
Padło pytanie czy lekarz dentysta może korzystać z usług asystentki przy zabiegach stomatologicznych nie tracąc jednocześnie uprawnienia do opodatkowania na zasadzie karty podatkowej?

Lekarz dentysta chciał skorzystać z usług specjalistycznych osoby niezatrudnionej u siebie, a prowadzącej własne przedsiębiorstwo polegającą na świadczeniu usług asystentki stomatologicznej. 

Niestety korzystanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czy z usług innych zakładów, z wyjątkiem usług specjalistycznych, jest okolicznością wykluczającą możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej.

Może zatem furtką będą usługi specjalistyczne?
Za usługi specjalistyczne uznaje się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące.

Ponadto istnieje wymóg, że aby uznać usługi za specjalistyczne, muszą być one niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi. Z przepisów nie wynika jednak, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności. 

W przypadku działalności lekarza dentysty - za usługi specjalistyczne należy uznać czynności i prace spoza zakresu usług stomatologicznych, które są niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. W takim ujęciu – usług świadczonych na rzecz lekarza dentysty przez asystentkę stomatologiczną prowadzącą działalność gospodarczą – nie można uznać za usługi specjalistyczne, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie są to bowiem usługi niezbędne do wykonania usług stomatologicznych. Dentysta, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, nie musi bowiem korzystać z pomocy asystentki stomatologicznej, aby mógł wykonać usługę stomatologiczną. 

Albo karta podatkowa, albo asystentka stomatologiczna
Stomatolog, korzystając z usług asystentki stomatologicznej prowadzącej działalność gospodarczą, utraci prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, ponieważ nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Mówi on, że podatnicy mogą podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej m.in., jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że mowa o usługi specjalistyczne (a tutaj o takie usługi nie chodzi).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0112-KDIL3-1.4011.317.2017.1.KF

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH