• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Asystentka czy higienistka?

Gazeta Lekarska/ŁS
12-05-2015, 13:15
Asystentka czy higienistka? Asystentka czy higienistka? (fot. Fotolia/PTWP)
Resort zdrowia wydając decyzję o likwidacji kształcenia asystentek stomatologicznych, na pewno na pewno nie wzorował się na innych państwach UE, gdyż tam w każdym kraju funkcjonuje zawód asystentek – pisze „Gazeta Lekarska”.

„GL" zwraca uwagę, że w krajach EU zawód asystentki funkcjonuje pod różnymi nazwami m.in.: dental surgery assistants, dental nurses, dental chairside assistants, dental assistants. Zadania zawodowe asystentek są zbliżone.

Inaczej ma się sprawa z higienistkami stomatologicznymi, które pracują w 23 państwach Unii.

- Dentyści z tych państw, gdzie nie ma zawodu higienistek stomatologicznych, czasem wyrażają głos zdziwienia: po co wam higienistki - wystarczą dobre asystentki. Może u nas ktoś się zwyczajnie pomylił? - czytamy w „GL".

Przypomnijmy, że stomatolodzy apelują o to, aby kształcenie w zawodzie asystentki stomatologicznej powinno być nadal prowadzone.

- Likwidacja kształcenia spowoduje, że to lekarz będzie musiał przeszkolić daną osobę lub zatrudnić higienistkę, a tych na rynku pracy nie jest zbyt wiele. Nie każdy lekarz ma chęć, czy przede wszystkim czas prowadzić profesjonalne szkolenie w gabinecie - przekonują.

Argumentują, że szkoły mają określone ramy programowe, szkolenie zawodowe asystentki jest krótsze niż higienistki stomatologicznej, trwa tylko rok, co stwarza możliwość uzyskania kwalifikacji bez konieczności rezygnacji z pracy.

- Likwidacja zawodu asystentki stomatologicznej to dla lekarzy dentystów duże utrudnienie. Jak powiedziała jedna z koleżanek: to jakby zlikwidować zawód instrumentariuszki na sali operacyjnej i kazać chirurgom szkolić sobie personel samodzielnie - przekonują stomatolodzy.

Więcej: „GL"/gazetalekarska.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH