• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło o nowym pomyśle MZ

smn
31-08-2016, 12:19
Andrzej Cisło o nowym pomyśle MZ Nowy projekt MZ budzi same pytania (fot. pixabay)
Przypisanie każdego dziecka od urodzenia do konkretnego lekarza dentysty, stawka kapitacyjna za opiekę i premia za zdrowie jamy ustnej podopiecznego - to główne punkty nowego rozwiązania Ministerstwa Zdrowia. Obawami na temat konsekwencji tych zmian dla praktyki dentystycznej dzieli się Andrzej Cisło.

W opinii Andrzeja Cisło, wiceprezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i przewodniczącego KS WIL powodzenie nowego projektu wydaje się być co najmniej wątpliwe. O krytyce planowanych zmian infoDENT.24 już informował.

Zastrzeżenia Andrzeja Cisło są poważne. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że w krajach w których opieka stomatologiczna jest nastawiona na dzieci, państwo wymusza aktywny współudział rodziców. Nie ma mowy o zaniedbywaniu wizyt kontrolnych, na rodzicach spoczywa też obowiązek dopilnowania higieny zębów u dzieci. To wszystko jest obłożone sankcjami. Czy polski ustawodawca, przy tym dość populistycznym nastawieniu będzie na tyle przewidujący i czy później organy wykonujące te ustawy będą na tyle konsekwentne, aby skutecznie motywować rodziców do przejęcia współodpowiedzialności za stan jamy ustnej dzieci – pyta Andrzej Cisło.

Ponadto podjęcie się przez lekarza pracy stomatologa dziecięcego wymagać będzie przestawienia modelu pracy. Tyle że w naszych warunkach, gdy rządy na przemian powołują jakieś programy, potem z nich rezygnują, poświęcenie kariery zawodowej opiece nad dziećmi to nie lada wyzwanie.

Statystycznego stomatologa czeka średnio 40 lat pracy. Ma sobie w tym czasie zapewnić wszystko od własnego warsztatu pracy po odpowiednią pozycję na rynku.  W opinii Andrzeja Cisło zawierzenie projektowanemu modelowi stomatologa rodzinnego  byłoby raczej lekkomyślne. Nowy projekt nie da dentystom  poczucia stabilności.

I jeszcze jedna wątpliwość zasadniczej natury. Metodologia wyceny świadczeń, jaką minister zdrowia ustalił w drodze rozporządzenia dla Agencji  Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie pasuje do małych podmiotów - krytykuje Andrzej Cisło. 

Więcej: autonomia-dent.pl

Czytaj także:
Ministerstwo Zdrowia: nowy sposób na stomatologię dziecięcą
Pomysł MZ na temat leczenia dzieci nie wypali?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   leczenie dzieci  

POLECAMY W SERWISACH