PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamaty stomatologiczne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

ms
13-06-2017, 09:24
Amalgamaty stomatologiczne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości? Budynki ETS (źródło: Google Maps)
Szefowie Komisji Stomatologicznych: WIL - Andrzej Cisło i ORL w Krakowie - Robert Stępień proponują, aby NRL podjęła apel do Prezesa Rady Ministrów o zaskarżenie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości treści rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE „w sprawie rtęci”.

Za WIL przedstawiliśmy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008, które nakłada na lekarzy dentystów uciążliwe i kosztowne obowiązki związane z procedurami z udziałem amalgamatu stomatologicznego.

Andrzej Cisło na stronie Autonomia Stomatologów przedstawia swój punkt widzenia w tej sprawie. Pisze on m.in.: Nie tak to miało wyglądać - wszelkie słuchy, dochodzące z Brukseli, zdawały się świadczyć, że termin wprowadzenia separatorów amalgamatu będzie ustanowiony na 1 stycznia 2021 r., natomiast w rozporządzeniu widnieje data 1 stycznia 2019 r.

Uważa on, że w 18 miesięcy nie uda się wypełnić obowiązku. Wywoła to wzrost cen, które potem nie spadną.

Andrzej Cisło twierdzi, że wprowadzenie w 2019 r. separatorów nie jest wykonalne, biorąc pod uwagę, dość ograniczoną bazę dostawców - i co ważniejsze- serwisantów. Dodaje on, iż kupić separator to jedna rzecz, a utrzymywać go w sprawności - druga. Nie do końca wiadomo, co jest większym kosztem w dłuższej perspektywie. Sednem dobrego zakupu separatora mogą być nie jego parametry czy cena, tylko warunki serwisowania. Na to potrzeba czasu, aby porządnie rozeznać ofertę rynkową.

Autor postulatu pisze: Nie ma zgody na takie tempo wprowadzania tak poważnych inwestycji. Razem z Robertem Stępniem - szefem KS ORL w Krakowie zaproponowaliśmy, aby NRL na posiedzeniu 23 czerwca podjęła apel do Prezesa Rady Ministrów o zaskarżenie tego rozporządzenia przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Argumentem ma być brak odpowiedniego vacatio legis, co czyni przepis niewykonalnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH