PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamat: zakłamane statystyki odpadów

ms
07-10-2015, 08:11
Amalgamat: zakłamane statystyki odpadów Problem z amalgamatem (foto: freeimages)
Amalgamat wciąż ma mocną pozycję w gabinetach stomatologicznych na całym świecie. Jego los jest jednak przesądzony, a to głównie ze względu na niezwykle niebezpieczne dla środowiska odpady, zawierające związki rtęci. Obowiązujące w Polsce sprawozdania w zakresie odpadów, generowanych przez gabinety stomatologiczne, mogą nieźle namieszać w obrazie zagrożenia.

Problem skrupulatnie wyłuszczył Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL w Poznaniu.

Autor analizy na stronie autonomia-dent.pl wyszczególnia, że:

- wzór karty przekazania odpadu, w polu "masa odpadu (Mg)" zawiera odsyłacz nr 16, a tekst odsyłacza informuje, że masa ma być podana do trzech miejsc po przecinku. i w dodatku konkretyzuje to instrukcją, że jeśli masa przekazywanego odpadu jest mniejsza niż kilogram (w przypadku amalgamatu zazwyczaj tak jest), to należy ją zaokrąglić do pełnego kilograma;

- masa podawana jest w megagramach (tonach), a trzy miejsca po przecinku w megagramach to właśnie kilogram.

Biorąc pod uwagę obie zależności, jeśli gabinet dentystyczny oddaje np. odpad na bazie amalgamatu w wadze kilkuset gramów - na karcie trzeba wpisać cały kilogram.

Nic nie znacząca statystyka? Otóż nie.

Trzeba mieć świadomość, pisze Andrzej Cisło, że z sumy kopii kart sprawozdań powstaje analiza na użytek urzędu marszałkowskiego (do 15 marca każdego roku). Dane te z pewnością służą potem do monitorowania polityki odpadowej państwa i są analizowane przez urzędników w Brukseli.

Andrzej Cisło uważa, że jeśli każdy z oddających odpady z amalgamatem gabinetów zawyży w sprawozdaniach masę oddawanego odpadu dwu-, trzykrotnie, to na tle krajów unijnych polskie gabinety okażą się "zagłębiem amalgamatowym".

Andrzej Cisło dowiedział się, że zgodnie z ustawą o odpadach - amalgamat można składować w miejscu wytworzenia do roku. - Wydaje się, że będziemy musieli ten okres sporo wydłużyć, gdyż stoimy ewidentnie w konflikcie dwóch nakazów: zachowania terminu oddania odpadu (wg katalogu jest to odpad niebezpieczny) i nakazu rzetelności przekazywanych danych pisze wiceprezes WIL.

- Izby lekarskie muszą zwrócić się w tej sprawie do ministra środowiska. Stosowna nowelizacja wzoru karty przekazania odpadu załatwiłaby sprawę – twierdzi Andrzej Cisło.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH