PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamat tylko w formie kapsułkowej

ms
19-12-2016, 07:48
Amalgamat tylko w formie kapsułkowej Nie dla amalgamatu (foto: pixabay)
UE prze do wyeliminowania amalgamatu z gabinetów dentystycznych. Są nowe fakty.

Od 1 stycznia 2019 r. używanie amalgamatu stomatologicznego będzie możliwe, o ile rtęć miałaby formę kapsułkowaną. Jak już informowaliśmy, od 1 lipca 2018 r. zakazane będzie stosowanie amalgamatu przy leczeniu zębów mlecznych oraz leczeniu dzieci poniżej 15 roku życia, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Co więcej, nowe przepisy nakazywać będą dentystom stosowanie separatorów, zapobiegających zanieczyszczanie rtęcią wody.

Z drugiej jednak strony do połowy 2020 r. Komisja ma przygotować sprawozdanie, które powinno odpowiedzieć na pytanie czy wykonalne jest stopniowe odejście od stosowania rtęci w amalgamatach stomatologicznych w perspektywie 2030 r. W tym samym czasie państwa unijne przygotować mają krajowy plan odchodzenia od stosowania amalgamatu dentystycznego.

Porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie projektu rozporządzenia o rtęci Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) zatwierdził w imieniu Rady 16 grudnia 2016 r. Jego tekst został uzgodniony przez prezydencję i Parlament Europejski podczas rozmów trójstronnych (6 grudnia 2016 r.). Propozycję rozporządzenia (tekst kompromisowy) Komisja przedstawiła w lutym 2016 r.

Po tym jak formalnie zatwierdzi propozycję przepisów Rada, akt trafi do Parlamentu Europejskiego pod głosowanie w pierwszym czytaniu, a następnie ponownie do Rady, do ostatecznego przyjęcia.

Więcej:  consilium.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH