PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamat na ostrzu noża

ms/PAP
05-12-2016, 22:50
Amalgamat na ostrzu noża Przyszłość amalgamatu w UE
Tekst rozporządzenia w sprawie rtęci, w tym mówiący o jej wycofaniu ze stosowania w stomatologii, ma być 6 grudnia procedowany na forum: Komisji, Parlamentu i Rady Europy.

Organizacje pozarządowe od miesięcy naciskają na europarlamentarzystów, aby ci opowiedzieli się za zdecydowanymi krokami, zmierzającymi do wyeliminowania amalgamatu.

Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne, dotyczące stosowania rtęci w stomatologii. Aż 88 proc. osób poparło stopniowe wycofywanie amalgamatu, a 12 proc. wezwało do zakończenia jego stosowania. 

Jak wiadomo, posłowie Parlamentu Europejskiego opowiadają się za zakończeniem stosowania amalgamatu do 2022 r. (przy pewnych wyjątkach) ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci.

infoDENT24.pl pisał wielokrotnie o sprawie m.in. w kontekście montowania w gabinetach dentystycznych separatorów amalgamatu.
Zasady stosowania amalgamatu stomatologicznego: uwagi Prezydium NRL
"Nie" dla separatorów amalgamatu
Amalgamat, czyli kto dba o interesy polskich dentystów
Usuwanie ze stomatologii amalgamatu – jak jest naprawdę?

- Europa jest największym użytkownikiem wypełnień amalgamatowych na świecie. Szacuje się, że Europejczycy mają w postaci wypełnień ok. 1 tys. t rtęci, która ponownie dostanie się do środowiska wskutek nieprawidłowego składowania odpadów dentystycznych, rozkładu tkanek lub kremacji. A rtęć i jej związki są wysoce toksyczne dla ludzi, szczególnie dla kobiet w ciąży i układu nerwowego rozwijającego się płodu - twierdzi w informacji przekazanej mediom HEAL Polska (Health and Environment Alliance).

Amalgamat zawiera rtęć, która w pewnych warunkach może przekształcić się w działającą neurotoksycznie metylortęć.

- Obecnie ponad 66 proc. wypełnień stomatologicznych w UE powstaje bez użycia rtęci, a teraz nadszedł czas, aby stało się to normą we wszystkich krajach ­- twierdzi Elena Lymberidi-Settimo z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. W takich państwach jak: Finlandia, Dania i Holandia użycie amalgamatu ograniczono do 5 proc. wypełnień, w niektórych krajach UE jest on zakazany w gabinetach dentystycznych.

- Rtęć wykazuje silne działanie neurotoksyczne na mózg człowieka - w grupie osób najbardziej narażonych są dzieci, niemowlęta i rozwijające się płody. Kilka krajów członkowskich już ogłosiło, że nie będą stosować amalgamatów u dzieci i kobiet w ciąży. Teraz czas na regulacje unijne -  podsumowuje Genon Jensen z organizacji Health and Environment Alliance (HEAL).

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH