PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała – Tyszler: staż podyplomowy to kpina ze środowiska lekarskiego

ms
27-10-2017, 10:11
Agnieszka Ruchała – Tyszler: staż podyplomowy to kpina ze środowiska lekarskiego dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej tej Izby
Błędy, rozwiązania nie przystające do rzeczywistości, oszczędzanie na stażystach i prowadzących staż – tak projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty ocenia dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej tej Izby.

Po raz kolejny Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zakpił sobie ze środowiska lekarskiego. W dobie trwających protestów głodowych medyków nadal proponuje młodym adeptom sztuki lekarskiej głodowe pensje. 

Obecne wynagrodzenie lekarza na stażu podyplomowym to 2007 zł brutto . Kwota ta niewiele różni się od wynagrodzenia minimalnego. Wielu z młodych lekarzy nie jest w stanie utrzymać się bez pomocy osób bliskich lub zaciągnięcia kredytu. Należy pamiętać, że nie mogą oni „dorobić” sobie w innym miejscu pracy.
Poza tym jest to sprzeczne z postulatem Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy do Ministra Zdrowia, (Apel nr 7) w którym samorząd lekarski domagał się wynagrodzenia dla stażysty na poziomie średniej krajowej. Zaznaczam, że obecny Minister był i jest nadal członkiem KZL (członkostwa w tym gremium się nie zrzekł).

Krzywdzące jest także to, że podwyżka wynagrodzenia ma objąć lekarzy rozpoczynających staż od 01. 2018 r. czyli zaledwie garstki osób. To kolejna kpina.

Warto zwrócić uwagę na kwotę przypadającą dla jednostek prowadzących staż podyplomowy. Jest ona niezmieniona od 2004 r i wynosi 281 zł z przeznaczeniem na zakup materiałów szkoleniowych, czynności administracyjne oraz wynagrodzenie dla koordynatora stażu. Lekarz stażysta nie może szkolić się udzielając świadczeń w ramach NFZ, czyli szkolenie odbywa się w ramach leczenia pacjentów pełnopłatnych, o których zgodę jest coraz częściej trudniej.

Projekt ten zawiera wiele błędów co może świadczyć, że został przygotowany pobieżnie i niedokładnie. Przykładem jest choćby wprowadzenie nowych szkoleń np. szkolenie z komunikacji z pacjentem czy profilaktyki onkologicznej i leczenia bólu, co spowoduje wydłużenie czasu trwania stażu. Dla lekarzy dentystów ma to istotne znaczenie, ponieważ spowoduje skrócenie urlopu wypoczynkowego, a to jest niezgodne z Kodeksem Pracy.

Czytaj także:
ORL w Szczecinie: uwagi do regulacji określających staż podyplomowy lekarza i lekarza dentysty

Staż podyplomowy: nowe programy, nowe wynagrodzenia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH