PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

A jednak, dokumentacja projektowa pracowni RTG bez pieczątki sanepidu

ms
30-04-2018, 07:47
A jednak, dokumentacja projektowa pracowni RTG bez pieczątki sanepidu RTG? WSSE jednak nie będą piętrzyć formalności
Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne nie powinny żądać wstępnie zatwierdzonego projektu osłon stałych dołączanego do wniosku o wydanie zezwolenia na uruchamianie i stosowanie aparatu rentegnowskiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że faktycznie zdarzały się sytuacje, w których jednostki ochrony zdrowia zwracały się, ale z własnej inicjatywy do stacji sanitarno-epidemiologicznych o ocenę projektu osłon stałych i to jeszcze przed wystąpieniem o wydanie zezwolenia. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił, że niektórzy właściciele lecznic chcieli mieć pewność, że osłony przed promieniowaniem będą skuteczne, a oni sami nie zostaną zobowiązani do ewentualnej przebudowy pomieszczeń.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje także, że zdarzały się również przypadki skarg właścicieli lecznic na wymaganie zatwierdzenia projektu osłon stałych - jednakże w takich przypadkach GIS wydawał decyzje korygujące te nieprawidłowości.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że nie istnieją przepisy prawa atomowego, zmuszające do wstępnego zatwierdzania projektu osłon stałych. Wszystkie dokumenty (w tym projekt osłon stałych), niezbędne do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na uruchamianie i stosowanie aparatu rentegnowskiego, powinny być składane razem z tym wnioskiem.

Mówi o tym rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2015 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności (Dz. U. poz. 1355).

Wyjaśnienia te napłynęły z Ministerstwa Zdrowia do NRL w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza z 21 marca 2018 r., które publikujemy poniżej.

W imieniu samorządu lekarskiego zwracam się z uprzejmą prośbą o doprowadzenie do zgodnego z prawem postępowania wojewódzkich stacji sanitarno–epidemiologicznych (WSSE) w zakresie składania wniosków o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego, a tym samym o odstąpienie od żądania od wnioskodawców przedłożenia dokumentacji projektowej pracowni RTG, zatwierdzonej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego bowiem wymóg „zatwierdzenia” nie znajduje odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach prawa.

W myśl art. 5 ustawy Prawo Atomowe zezwolenie na uruchamianie i stosowanie aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych oraz uruchamianie pracowni stosujących takie aparaty wydaje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

SŁOWA KLUCZOWE
Sanepid   RTG w gabinecie dentystycznym  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.