PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

99 tys. zł za niepotrzebnie usunięte zęby

ms
24-11-2016, 07:41
99 tys. zł za niepotrzebnie usunięte zęby Ekstrakcja 16 zębów, czy była konieczna? (foto: pixabay)
Kwotę bliską 100 tys. zł zasądził Sąd Okręgowy w Płocku na rzecz niepełnosprawnego pacjenta, któremu usunięto 16 zębów, a należałoby co najwyżej 9. Wychodzi po ok. 15 tys. zł za jeden ząb.

Zabieg
Matka i opiekunka niepełnosprawnego intelektualnie chłopca ponoć wyraziła zgodę na usunięcie dziecku dwóch zębów, chociaż dokumentacja medyczna mówiła co innego. Co?

Zgoda opiekunki dotyczyła: leczenia zębów i wykonania wszelkich dodatkowych zabiegów, które podczas operacji podstawowej mogą okazać się konieczne.

Skutki zabiegu
Po zabiegu usunięcia zębów pacjent nie chciał: chodzić do szkoły, uczyć się, bawić z młodszym bratem, zamknął się w sobie, nie reagował na polecenia, był nadmiernie senny, smutny, apatyczny, nie chciał rozmawiać, pojawiło się moczenie nocne.

Z uwagi na usunięcie zębów chłopiec:  nie może gryźć, je powoli, połyka większe kawałki pożywienia, nie może spożywać twardych produktów, wymaga, by wszystko kroić mu na drobne części.

Pozew
Matka wezwała szpital, w którym zrealizowano zabieg, do zapłaty zadośćuczynienia w kwocie 240 tys. zł i do zwrotu kosztów leczenia w wysokości 88,3 tys. zł.

Kobieta dowodziła, że uzgodniona była ekstrakcja dwóch zębów, natomiast jej synowi usunięto 16 zębów (twierdziła, iż nie było wskazań do usunięcia 14 zębów, które się do tego nie kwalifikowały).

Sprawa w sądzie
Sąd nie dał wiary zeznaniom kobiety, która twierdziła, iż udzieliła zgody jedynie na usunięcie synowi dwóch zębów i że takie były uzgodnienia z personelem medycznym szpitala. Z treści zgody, jakiej udzieliła przed zabiegiem, wynika iż przystała na kompleksowe leczenie zębów.

Sędziowie uznali, że kwestią podstawową w tej sprawie jest ustalenie, czy prawidłowa była decyzja o usunięciu 16 zębów, czy była zgodna z zasadami sztuki lekarskiej, czy wymagał tego stan zdrowia powoda i jakie skutki dla jego zdrowia wywołał zabieg. Sąd posiłkował się opinią biegłych w tym zakresie.

Biegły stwierdził
Biegły chirurg szczękowy stwierdził, że do usunięcia kwalifikowało się 7 zębów, gdyż w zębach tych istniał problem przewlekłego zapalenia okołozębowego.

Biegły przypomniał, że aby podjąć decyzję o usunięciu zębów dotkniętych próchnicą:
- muszą one być dotknięte przewlekłym stanem zapalnym okołozębowym (torbiele, ziarnina zapalna, przetoki ropne, przewlekłe zapalenie kości), żeby to stwierdzić, należy przeprowadzić badanie radiologiczne;
- niemożliwe musi być ich leczenie kanałowe, np. z powodu zakrzywionych lub wąskich korzeni, można to stwierdzić badaniem radiologicznym lub badaniem zwykłym narzędziem stomatologicznym;
- nie nadają się one do odbudowy wypełnieniem, tzn. kiedy korona zęba jest na tyle zniszczona, że wypełnienie nie miałoby się czego trzymać.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH