PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

75 tys. zł za komplikacje po leczeniu endodontycznym

ms
24-02-2014, 07:50
75 tys. zł za komplikacje po leczeniu endodontycznym 75 tys. zł za komplikacje po leczeniu endodontycznym (foto: freedigitalphotos)
Lecenie endodontyczne, komplikacje po leczeniu, konsultacje, próby zaradzenia powstałym problemom, sprawa w sądzie i wyrok - 75 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Kilkuletnia gehenna pacjenta, ale także lekarza dentysty.

Leczenie
Pacjent rozpoczął leczenie endodontyczne zęba 37 z uwagi na wystąpienie zmian okołowierzchołkowych typu ziarninowego przy korzeniu tegoż zęba. Były one skutkiem wcześniejszego leczenia endodontycznego, podczas którego wypełniony został tylko jeden kanał, zaś dwa pozostałe - nie.

Leczenie miało na celu przeleczenie kanałów i wypełnienie ich gutaperką metodą kondensacji bocznej. Jako uszczelniacza użyto preparat Endomethazone.

Lekarz stomatolog nie podjął decyzji o ekstrakcji zęba z uwagi na konieczność utrzymania wysokości zgryzu.

Dentystka usunęła wypełnienie oraz częściowo udrożniła kanały korzenia mezjalnego. Nie poinformowała jednak wówczas pacjenta o ewentualnych skutkach takiego leczenia.

Lekarz dentysta wykonała przemycie kanałów solą fizjologiczną. Następnie określiła długość kanałów radiologicznie, jak i za pomocą igły, po czym wypełniła je gutaperką i Endomethasone, a następnie założyła opatrunek.

Komplikacje
Po dziesięciu minutach pacjent zgłosił objawy "mrowienia" i "znieczulenia" okolicy brody, mimo iż wcześniej nie otrzymał znieczulenia. Od razu dentystka zaczęła podejrzewać, że materiał uszczelniający przedostał się do kanału nerwu zębodołowego dolnego, na skutek czego prawdopodobnie wystąpiła parastezja w wyniku ucisku nerwu zębodołowego dolnego przez materiał uszczelniający. Natychmiast przystąpiła więc do usunięcia gutaperki wraz z materiałem, zaś kanały przemyła solą fizjologiczną. Następnie założony został opatrunek oraz zastosowana została laseroterapia.

Podczas badania kontrolnego stwierdzono utrzymujące się zaburzenia czucia w obrębie bródki i kącika ust. Pacjent nie zgłaszał on jednak jakichkolwiek dolegliwości bólowych.

Chory poddany został badaniu wolumetrycznemu części twarzowej czaszki, z którego wynikało: "kanał dalszy zęba 37 wypełniony. W kanale bliższym widoczne jest wypełnienie w odcinku przy komorze. Widoczna duża ilość materiału wypełnieniowego w tkance kostnej części zębodołowej żuchwy do przodu od wierzchołka korzenia bliższego - najprawdopodobniej wyniku perforacji"

Konsultacje
Pacjent zgłosił się na konsultację do Kliniki Chirurgii Szczękowo - Twarzowej. Pracujący tam profesor stwierdził "chemicznie zatruty nerw, więc konieczne jest leczenie operacyjne, bowiem może dojść do zakażenia".

Pacjent był hospitalizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Klinice Chirurgii Szczękowo - Twarzowej z rozpoznaniem: jatrogenne zaburzenia czucia w obrębie nerwu zębodołowego dolnego strony lewej.

SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   odszkodowanie   WSA  

POLECAMY W SERWISACH