PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

50 tys. zł kary za brak dostępu pacjenta do oryginału dokumentacji medycznej

ms
14-04-2016, 12:01
50 tys. zł kary za brak dostępu pacjenta do oryginału dokumentacji medycznej Kara za odmowę udostępnienia dokumentacji medycznej (foto: Fotolia/PTWP)
13 kwietnia 2016 r. zapadł wyrok WSA w Warszawie, oddalający skargę przychodni z Wągrowca na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta, nakładającą na tę placówkę karę finansową w związku z ignorowaniem prawa dostępu pacjenta do dokumentacji medycznej.

Jedna z przychodni w Wągrowcu nie wydawała pacjentom lub upoważnionym przez nich osobom, oryginałów dokumentacji medycznej (na zasadach określonych w ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czyli po uzyskaniu pokwitowania odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu). RPP wydał decyzję uznającą tę praktykę za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i ostatecznie nałożył na wągrowiecką przychodnię karę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Przychodnia złożyła skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten opowiedział się po stronie RPP. Sąd wskazał, że przy ustaleniu wysokości kary pieniężnej RPP wziął pod uwagę okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uwzględnił wysokość przychodu z tytułu zawartej umowy z NFZ. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH