PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

32 tys. zł za wadliwą usługę protetyczną

ms
27-07-2016, 13:37
32 tys. zł za wadliwą usługę protetyczną 32 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne (foto: pixabay)
Usługa protetyczna została wykonana źle: założone korony były krzywe, uciskały na dziąsła, powodując uporczywy ból, uniemożliwiały zamknięcie szczęki. Pacjentka żądała od dentystki w sumie niemal 80 tys. zł, na mocy wyroku sądowego otrzymała 32 tys. zł.

Leczenie
Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego oraz po badaniu jamy ustnej pacjentki stwierdzono, że stan jej zębów nie budzi zastrzeżeń i pozwala na założenie koron porcelanowych, a prace można rozpocząć zaraz.

Jako najlepsze rozwiązanie wskazano wykonanie dwóch zablokowanych mostów. Pacjentka wyraziła na to zgodę.

Dentystka przystąpiła do leczenia zachowawczego: próchnicy w jedynce lewej i prawej; przyszyjkowego ubytku; wypełnienia na powierzchni zgryzowej w piątce górnej, w trójce lewej i prawej; ubytków przyszyjkowych w trójce górnej lewej i szóstce górnej lewej; w czwórce górnej ubytku na powierzchni stycznej bliższej.

Dentystka spiłowała powódce 8 zębów w dolnej szczęce pod korony, wykonała odciski szczęki oraz założyła korony tymczasowe.

Problemy
Po spiłowaniu zębów u powódki wystąpiły dolegliwości bólowe. Pacjentka zgodziła się jednak dodatkowo na wykonanie koron zębów górnej szczęki, wobec czego spiłowano jej jedynki i lewą dwójkę, wykonano odcisk i założono korony tymczasowe.

Tego samego dnia przymierzono powódce korony zębów dolnej szczęki – w jej odczuciu były one krzywe i za krótkie. Informowała również o dolegliwościach bólowych.

W trakcie kolejnej wizyty założono powódce korony zębów dolnej szczęki na tymczasowym cemencie. Pacjentka stwierdziła, że założone korony są krzywe, nieszczelne, uniemożliwiają prawidłowe zamknięcie szczęki i uciskają na dziąsła. Powódka nie mogła wyraźnie mówić, jeść, korony kaleczył jej język, a ból zębów pod koronami uniemożliwiał wypoczynek nocny i normalne funkcjonowanie.

Uzupełnienia protetyczne zostały zacementowane cementem tymczasowym typu fleczer.

Nastąpiło jeszcze kilka wizyt. Pacjentka w dalszym ciągu odczuwała ból zębów, szczęki oraz skrzywienie zgryzu.

Pacjentka zauważyła, że pomiędzy koronami a dziąsłami są duże szczeliny, korony odstawały, a w samych koronach są "dziurki". Nadal odczuwała duży ból.

Łącznie koszt leczenia wyniósł 10 570 zł (wykonanie piętnastu porcelanowych koron po 600 zł każda; przygotowanie zębów do założenia koron – 1570 zł).

Prace naprawcze
Dentysta w USA, gdzie pacjentka mieszkała na stałe, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stwierdził, że zęby pod koronami nie zostały należycie wyleczone i że korony były za grube i uciskały dziąsła, co powodowało ich niedokrwienie i ból, część koron była nieszczelna i założona między innymi na zęby słabe, ruszające się i wymagające leczenia kanałowego, niektóre korony były zakleszczone na źle spiłowanych zębach, nie były dostosowane do kształtu zębów.

SŁOWA KLUCZOWE
sąd   błąd dentysty   protetyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH