PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

30 zamiast 50 pkt. za wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego

ms
27-02-2018, 12:04
30 zamiast 50 pkt. za wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego Posłanka Agnieszka Ścigaj
Posłanka Agnieszka Ścigaj pyta ministra zdrowia o kwestię obniżenia przez Małopolski OW NFZ wyceny wykonania wypełnienia ubytku korony zęba mlecznego (z 50 do 30 pkt.). Taki problem zgłosiły posłance osoby wykonujące zawód stomatologa.

W czym rzecz?

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, rozsyłając aneksy do umów w formie elektronicznej, zmienił wysokość punktów za „Wypełnienia ubytku korony zęba mlecznego” - kod świadczenia wg rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego: 23.1108 - z obowiązujących od zeszłego roku 50 pkt. do 30 pkt.

Podwyższenie w zeszłym roku wyceny punktowej wypełnień u dzieci miało przyczynić się do podniesienia ceny, a co za tym idzie, opłacalności usług stomatologicznych dla dzieci, które cały czas są niedowartościowane w porównaniu do leczenia pacjentów dorosłych. Przekładać się to miało na polepszenie jakości usług stomatologicznych u najmłodszych pacjentów, gdyż tylko profilaktyka, która zostaje rozpoczęta jak najwcześniej, jest gwarantem zdrowia małych pacjentów w życiu dorosłym.

Posłanka pisze m.in.: z uwagi na zakreślony problem leczenia plagi chorych zębów u dzieci, a także na konieczność szeroko rozumianej profilaktyki, zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy powyższa sytuacja jest błędem ze strony NFZ, czy celowym działaniem, a także czy Narodowy Fundusz Zdrowia posiada uprawnienie pozwalające na dokonanie zmiany, biorąc pod uwagę wskazane rozporządzenie ministra zdrowia?

2. W przypadku uznania, iż jest to oczywista pomyłka pisarska, określająca wysokość przyznawanych punktów za „Wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego”, w jakim czasie błąd ten zostanie skorygowany?

3. Czy i kiedy nastąpi ewentualne wyrównanie strat wynikłych z różnicy przyznawanych punktów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH