PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

3 tys. zł za złamane narzędzie w kanale

ms
29-09-2017, 11:54
3 tys. zł za złamane narzędzie w kanale Kto zawinił złamania narzędzia (foto: pixabay)
Czy możliwe jest, aby pacjentka zrobiła zdjęcie rtg i tego samego dnia zaczęła leczenie kanałowe zęba? Możliwe. Czy możliwe jest, aby przerwała to leczenie, aby już następnego dnia kontynuować je u innego dentysty? Teoretycznie możliwe, jednak sąd uznał, że tak mało prawdopodobne, że oparta na takim założeniu linia obrony nie zasługuje na uwzględnienie.

Wersja pacjentki
Rozpoczęła leczenie kanałowe zęba 36 w gabinecie stomatologicznym pozwanych świadczeniodawców. Dzień wcześniej wykonała na potrzeby tego leczenia zdjęcie rtg.

Leczenie przeprowadzono. Po pięciu latach od jego zakończenia doszło do stanu zapalnego obejmującego leczony ząb. Wykonane zdjęcie rtg wykazało, że w kanale zęba tkwi złamane narzędzie o dł. 3 – 5 mm.

W związku z tym kobieta zażądała 500 zł odszkodowania, a to ze względu na konieczność podjęcia interwencji stomatologicznej, mającej za zadanie usunięcie ciała obcego i przeciwdziałanie stanowi zapalnemu. Pacjentka domagała się zadośćuczynienia.

Wersja dentystki
Na dzień przed rozpoczęciem leczenia kanałowego pacjentka wykonała zdjęcie rtg, na którym był widoczny ząb 36 "przygotowany" do leczenia endodontycznego. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kobieta zrobiła zdjęcie, z tym zdjęciem poszła do bliżej nieokreślonego dentysty, który rozpoczął leczenie kanałowe zęba, złamał narzędzie, a po tym incydencie (już następnego dnia) kobieta poszła do dentystki, którą teraz oskarża o błąd w sztuce medycznej, żądając odszkodowania i zadośćuczynienia.

Wersja biegłej
W oparciu o zgromadzone w sprawie zdjęcia rtg, narzędzie pozostawione w kanale zębowym to pilnik służący do oczyszczania i poszerzania kanału po zatruciu o kształcie choinki a nie narzędzie o kształcie spiralnym stosowane na ostatnim etapie leczenia czyli wypełniania kanału (igła L.) - co sugerowała pacjentka.

Doświadczony lekarz, po wyjęciu złamanego narzędzia (wielkość złamanej części to ok. 3-5 mm) powinien był stwierdzić, że jest ono wyraźnie krótsze. Spoczywa na nim obowiązek sprawdzenia, czy nie pozostawił kawałka narzędzia w kanale. Ułamane narzędzia są bowiem częstym zjawiskiem. Co więcej, okoliczność pozostawienia kawałka narzędzia można ustalić również podczas wykonywania dalszych czynności, w trakcie których następne narzędzie wchodzi płyciej niż poprzednie. Złamania takie zdarzają się często i są wynikiem wielu czynników, w tym: anatomii zęba oraz jakości narzędzi. W zasadzie mówi się wówczas o powikłaniu, a nie o błędzie medycznym

Dostrzeżenie takiego złamania nakłada jednak na lekarza obowiązek podjęcia działań w postaci: odnotowania tego zdarzenia w karcie oraz poinformowania pacjenta wraz ze wskazaniem możliwości dalszych działań leczniczych. W takiej sytuacji można podjąć próbę usunięcia, zaś w przypadku jej niepowodzenia pozostawić tę część narzędzia i dokonać opracowania kanału obok, przy czym koniecznym jest aby pacjent został poinformowany o swoim stanie zdrowia. Istnieje również możliwość przecięcia zęba na pół i usunięcia korzenia.

SŁOWA KLUCZOWE
sąd   endodoncja   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH