• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

226 tys. zł za wszczepienie implantów

ms
08-10-2015, 11:34
226 tys. zł za wszczepienie implantów dolary.jpg
Tyle zażądał…pacjent od lekarza dentysty za przeprowadzoną terapię. Powód wyliczył swoje szkody na 21,2 tys. EUR, a kwotę zadośćuczynienia na 30 tys. EUR.

Pacjentem tym był pewien Duńczyk, który skuszony pięciokrotnie niższymi w Polsce niż w Dani kosztami leczenia implantologicznego zdecydował się na skorzystanie z usług jednego z polskich gabinetów stomatologicznych.

Sąd Okręgowy w Szczecinie zasądził od dentysty na rzecz pacjenta kwotę 12 tys. EUR - tytułem odszkodowania oraz  5 tys. EUR - jako zadośćuczynienie.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny zmienił ten wyrok na korzyść dentysty.

Warunki anatomiczne pacjenta były dostateczne do założenia implantów w górnej szczęce, choć nie były optymalne, co powodowało konieczność modyfikacji standardowych procedur. Pacjent nalegał przy tym na wybór takiego sposobu, który najszybciej doprowadzi do zamierzonego celu, ograniczając liczbę wizyt w Polsce. Dentysta zaproponował w związku z tym wykonanie specjalnego szablonu chirurgicznego, który pozwala na przygotowanie całej pracy protetycznej bez obecności pacjenta na podstawie specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Szablon chirurgiczny dla Duńczyka został wykonany w Szwecji, a w Polsce  most metalowo-akrylowy. Całkowita cena za wykonanie zabiegów medycznych miała wynosić 8 tys. EUR.

Wszczepienie czterech implantów w szczęce górnej oraz założenie mostu nastąpiło tego samego dnia. Kształt, wielkość i wygląd zębów była odzwierciedleniem skanu komputerowego szczęki protezy, którą wcześniej nosił pacjent. Następnego dnia odbyła się wizyta kontrolna, w toku której pacjent nie zgłaszał dolegliwości, a badania przeprowadzone przez pozwanego nie ujawniły nieprawidłowości. W trakcie tej wizyty przeprowadzona również została korekta zgryzu, co nie było możliwe wcześniej, z uwagi na przeprowadzanie zabiegu wszczepienia implantów pod narkozą.

Zastosowana metoda leczenia „All on 4” jest standardem w obszarze żuchwy, natomiast w szczęce górnej jest metodą pozastandardową, co nie znaczy, że jest zabroniona. Instalacja implantów, jakiej dokonał pozwany była akceptowalna, jednak nie można jej było uznać za profesjonalną do założonego planu, to jest mostu. Optymalnym rozwiązaniem dla leczenia tego konkretnego pacjenta było zastosowanie odbudowy protetycznej ruchomej, co eliminowałoby zwiększenie ryzyka powikłań przy słabej kości. Taka metoda nie była jednak akceptowana przez pacjenta.

Po upływie około miesiąca powód kolejny raz stawił się w gabinecie, celem wszczepienia w żuchwie, na podstawie wcześniej wykonanego badania radiologicznego, dwóch implantów oraz osadzenie na nich mostu. Życzeniem pacjenta było, aby jednocześnie ze wstawieniem implantów, założyć dolny most metalowo – porcelanowy. Pozwany zgodził się na to, z uwagi na wolę pacjenta, wyjaśniając mu wcześniej istniejące ryzyko utraty implantów wraz z mostem.

SŁOWA KLUCZOWE
implanty   błąd dentysty   wyrok  

POLECAMY W SERWISACH