• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwny likwidacji kształcenia asystentek stomatologicznych

ZNP/szaft
22-07-2014, 08:07
Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwny likwidacji kształcenia asystentek stomatologicznych W sporze o kształcenie asystentek stomatologicznych głos zabrał Związek Nauczycielstwa Polskiego (fot. Fotolia/PTWP)
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego chce merytorycznej dyskusji dotyczącej likwidacji kształcenia w medycznych szkołach policealnych m.in. w zawodzie asystentki stomatologicznej. ZNP uważa, że Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję zbyt pochopnie.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o wprowadzenie do porządku jej obrad tematu dotyczącego likwidacji w medycznych szkołach policealnych kształcenia w zawodach: technik farmaceutyczny, opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna.

Przypomnijmy, że likwidację kształcenia w tych zawodach przewiduje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Wejście w życie tego rozporządzenia oznaczać będzie, że od roku szkolnego 2016/2017 szkoły policealne nie będą prowadziły rekrutacji do klasy pierwszej w ww. zawodach.

- Projekt ten budzi sprzeciw środowiska edukacyjnego szkół zawodowych, a także ogólnopolskich stowarzyszeń działających na rzecz policealnego szkolnictwa medycznego i społecznego - przekonuje NZP.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego za niewystarczające i nieprzekonujące uznaje uzasadnienie powyższych zmian przedstawione przez projektodawcę. Uważamy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dokonało odpowiedniego porównania i zrównoważenia głosów wszystkich środowisk objętych skutkami regulacji, opierając założenia projektu na racjach przedstawionych wyłącznie przez przeciwników kształcenia w wyżej wymienionych zawodach.

- Zarząd Główny ZNP jest przekonany, że zanim rozporządzenie zostanie wprowadzone, niezbędna jest merytoryczna dyskusja z udziałem członków Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, a także przedstawicieli medycznych szkół policealnych - poinformowano w komunikacie.

Protestuje nie tylko ZNP 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że przeciwna decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej jest także Konfederacja Lewiatan skupiająca w związkach regionalnych i branżowych ponad 3900 firm zatrudniających w sumie 750 tys. osób. Przedstawiciele organizacji przekonują, że asystentki stomatologiczne są mocno poszukiwane na rynku pracy. Dentyści nie szukają ich jednak poprzez powiatowe Urzędy Pracy, ale bezpośrednio współpracują z biurami karier, codziennie kontaktują się z kierownictwem szkół zawodowych kształcących asystentki stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH