• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmniejszono liczbę miejsc na stomatologii

ms
04-07-2017, 07:47
Zmniejszono liczbę miejsc na stomatologii Kandydaci na studentów stomatologii - mieszane odczucia (foto: Flickr Orin Zebest)
Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, z którego wynika, że we wszystkich formach studiów na kierunkach lekarsko – dentystycznych uniwersytetów medycznych będzie w roku akademickim 2017/18 1329 miejsc (1390 w roku 2016/17).

Oczywiście kandydatów na studia stomatologiczne najbardziej interesują jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim. W tej formie przynano 771 miejsc, podczas gdy rok temu było ich 814 (a więc nastąpił spadek o 5,5 proc.).

Ogółem miejsc na uniwersytetach medycznych będzie jednak tylko o 4,5 proc. mniej (1329 zamiast 1390), a to z tego powodu, że uczelnie więcej przyjmą studentów, którzy pobierać będą naukę w języku innym niż polski (303 zamiast 283, co oznacza wzrost o ponad 7 proc.). Oczywiście są to studia płatne, z zasady przypisane cudzoziemcom. Zmiana wynika z dodatkowych aż 20 miejsc w UM w Lublinie, gdyż na innych uniwersytetach zachowano w tym względzie status quo. 

Co prawda postulat środowiska lekarzy dentystów został spełniony, bowiem ograniczono liczbę miejsc dla studentów stomatologii, nie przełoży się to jednak na lepszy dostęp do sprzętu warunkującego praktyczną naukę zawodu. Jedyna nadzieja w inwestycjach, które mogłyby polepszyć warunki pobierania nauki.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 27 czerwca 2017 r. Poz. 1251 w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH