PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarł dr n. med. Andrzej Krocin

ms
07-02-2017, 08:17
Zmarł dr n. med. Andrzej Krocin dr n. med. Andrzeja Krocin
Dr n. med. Andrzej Krocin, specjalista II stopnia protetyki stomatologicznej,  był wieloletnim członkiem towarzystw i organizacji naukowych. Autor ponad 60 prac i publikacji naukowych z dziedziny protetyki stomatologicznej.

 

W 2006 r. uczniowie Medycznej Szkoły Policealnej nr 3 w Warszawie, z którą zmarły był przez lata blisko związany, w podziękowaniu za trud włożony w ich edukację spisali w formie dekalogu najważniejsze przesłania, które przekazywane im były przez dr. Andrzeja Krocina.

Dekalog:
1. Modelarstwo to cholernie trudna sprawa
2. Ja jestem jednym z Was
3. Żeby zęby weszły w głowę
4. Myśleć pozytywnie
5. Robić, żeby się nie narobić
6. Przez ciernie do gwiazd
7. Dla chcącego nic trudnego
8. Wygrać konkurencję
9. Co masz zrobić jutro – zrób dziś
10. Spłacić dług wiedzy

Informacje zamieszczone przez Medyczną Szkołę Policealną nr 3 w Warszawie. 
Tytuł doktora nauk medycznych zmarły uzyskał na podstawie rozprawy naukowej „Próba własnej interpretacji kształtów stałych zębów ludzkich dla celów dydaktycznych w protetyce stomatologicznej”.

Pierwsze kontakty dr. Andrzeja Krocina z zawodem technika dentystycznego datowane są na 1947 r. Naukę w technikum dentystycznym, firmowanym w tamtym okresie przez Akademię Medyczną w Warszawie, rozpoczął w 1948 r., a zakończył w 1952 r. otrzymaniem tytułu technika dentystycznego.

Dzięki uzyskaniu najwyższych ocen został przyjęty na studia stomatologiczne w warszawskiej Akademii Medycznej, z którą związany był przez całe życie zawodowe.

Po ukończeniu studiów w 1957 r. rozpoczął pracę w Akademii Medycznej w Warszawie oraz równolegle w szkole techników dentystycznych.

W trakcie pracy wykonał wiele pomocy naukowych potrzebnych do kształcenia techników i lekarzy dentystów.

Zmarły był adiunktem Zakładu Protetyki i Zakładu Propedeutyki Stomatologicznej Instytutu Stomatologii. Wykładał w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Katedry Stomatologii Instytutu Kształcenia Podyplomowego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie.

Andrzej Krocin był autorem programu nauczania modelarstwa w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest prekursorem projektowania protez szkieletowych oraz ceramiki próżniowej. Od początku drogi zawodowej był związany z nauczaniem modelarstwa i morfologii zębów ludzkich.

Prowadził badania zębów Polaków na podstawie 10 tys. przypadków.

Od 1998 r. był członkiem Akademii Pierre Fauchard’a.

Od 1977 r., na wniosek ministra zdrowia, pełnił obowiązki członka Krajowego Zespołu Specjalistycznego w dziedzinie protetyki stomatologicznej, brał udział w pracach Komisji ds. Programów i Podręczników.

Przez trzy kadencje (9 lat) był członkiem senatu Akademii. Pełnił funkcje w Polskim Towarzystwie Stomatologicznym, m.in. był sekretarzem w sekcji protetyki.

Autor ponad 60 prac naukowych z dziedziny protetyki, a także lektor kilkuset wykładów dla specjalistów – lekarzy i techników dentystycznych.

Był jednym z inicjatorów pisma „Protetyka Stomatologiczna” dla lekarzy dentystów i techników dentystycznych.

Dr Andrzej Krocin był laureatem wielu nagród i dyplomów uznania, otrzymał m.in.:
- Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za szczególne ważne i twórcze osiągnięcia naukowe w zakresie protetyki stomatologicznej (1975),
- Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne (1990),
- Medal Nomsima Honoricum Pro Beneficiis Facultati Medicinali Primae Academiae Varsoviensis (lipiec 2006),
- Dyplom uznania zasług dla polskiej medycyny JM Rektora AM w Warszawie (2007)

Andrzej Krocin żywo interesował się kształceniem techników dentystycznych. Był blisko związany z Medyczną Szkołą Policealną nr 3 w Warszawie. Przekazał szkole własnoręcznie wykonane zestawy zębów do nauki przedmiotu modelarstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH