PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zastosowania ultrasonografii w stomatologii

ms
20-10-2016, 10:12
Zastosowania ultrasonografii w stomatologii prof. dr hab. n. med. Kazimierz Szopiński
Typowe zastosowania ultrasonografii w diagnostyce chorób części twarzowej czaszki obejmują badanie powierzchownie położnych narządów głowy i szyi, takich jak ślinianki i węzły chłonne, czy też wykrywanie i drenaż zbiorników płynu.

Zastosowanie odpowiednich głowic pozwala na wykonywanie ultrasonograficznych badań wewnątrzustnych, które mogą służyć ocenie zaawansowania procesów rozrostowych języka i śluzówek jamy ustnej.

Podejmowane są liczne próby rozszerzenia zastosowań tej metody, na przykład do oceny stanów zapalnych stawów skroniowo-żuchwowych, wykrywania złamań powierzchownie położonych struktur kostnych, stanów zapalnych przyzębia wierzchołkowego.

Obiecujące są również próby oceny zasięgu i aktywności zmian zapalnych przyzębia brzeżnego oraz wykrywania przepływu krwi w komorach zębów do oceny żywotności miazgi.

Ultrasonografia nie zastąpi w diagnostyce stomatologicznej metod wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, jednak – podobnie jak stało się to w obrazowaniu medycznym – może stanowić ich wartościowe uzupełnienie, a w niektórych przypadkach stać się metodą z wyboru.

Wiedzą na temat ultrasonografii, podczas konferencji „Nowe horyzonty radiologii stomatologicznej”, która odbędzie się w Lublinie (21-22 października 2016 r.), podzieli się
prof. dr hab. n. med. Kazimierz Szopiński,
kierownik Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, a także w dziedzinie medycyny nuklearnej. W latach 2008-2011 był prodziekanem II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do spraw Oddziału Nauczania w Języku Angielskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
obrazowanie 3D  

POLECAMY W SERWISACH