PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zaskakujące pytanie o limity przyjęć na stomatologię

ms
23-01-2018, 10:29
Zaskakujące pytanie o limity przyjęć na stomatologię Posłanka pyta o limity przyjęć na stomatologię
Posłanka Anna Białkowska chciała wiedzieć czy minister zdrowia planuje zwiększyć limity przyjęć na kierunek lekarsko - dentystyczny w roku akademickim 2018/2019 w stosunku do roku akademickiego 2017/2018, bo dało się zauważyć spadek liczby studentów rozpoczynających kształcenie na tym kierunku?

Pytanie musi wzbudzać  zdziwienie skoro zarówno uniwersytety medyczne, jak i Ministerstwo Zdrowia a przede wszystkim samorząd lekarzy i lekarzy dentystów - wszyscy doszli do consensusu  w sprawie ograniczenia przyjęć na wydziały lekarsko – dentystyczne, a to z uwagi na zbyt liczną grupę dentystów w stosunku do zadań wyznaczonych możliwościami finansowymi państwa.

Dobrze byłoby  zatem uzmysłowić posłance, że słaba opieka stomatologiczna nie wynika z niedoborów kadry, a z przyjętych przez NFZ priorytetów w warunkach finansowej mizerii. Tymczasem odpowiedź udzielona Annie Białkowskiej jest taka.

Na kierunku lekarsko-dentystycznym limit w roku akademickim 2017/18  wynosi 1348 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim - 795 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim - 250 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej w języku innym niż język polski - 303 miejsca).

Dodatkowe wyjaśnienie jest takie: kierunek działań podejmowanych przez ministra zdrowia, związanych z kształceniem i przygotowaniem zawodowym kadr medycznych, jest wypadkową realizowaną w oparciu o:
- obowiązujące przepisy zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej;
- możliwości finansowe budżetu państwa;
- ogólnie przyjęte zasady, uwzględniające ścisłą współpracę wielu instytucji, urzędów, innych podmiotów;
- współpracę towarzystw naukowych oraz konsultantów krajowych i wojewódzkich powołanych w poszczególnych dziedzinach medycyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
limity przyjęć   sejm  

POLECAMY W SERWISACH