PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zabrzański Oddział PTSS obchodził ŚDZJU…9 kwietnia

ms
13-04-2016, 09:56
Zabrzański Oddział PTSS obchodził ŚDZJU…9 kwietnia Zabrzański PTSS aktywny w ramach ŚDZJU (foto: Mateusz Stajner/Młoda Farmacja)
Wszyscy uczeni w piśmie wiedzą, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypada na 20 marca, tymczasem Zabrzański Oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii z tej właśnie okazji zaprosił na akcję profilaktyczną 9 kwietnia. Niedopatrzenie?

Bynajmniej, ani nie niedopatrzenie, ani brak czasu 20 marca. Taki jest harmonogram przedsięwzięć studentów zrzeszonych w PTSS. Start wieloetapowych działań nastąpił precyzyjnie w ŚDZJU - 20 marca we Wrocławiu i Łodzi, meta będzie w Poznaniu dopiero za pięć miesięcy - 27 sierpnia.

Etap, zaplanowany na 9 kwietnia w Katowicach, nie był osamotniony, bo tego właśnie dnia, zgodnie z rozkładem aktywności PTSS, podobne akcje realizowano w: Krakowie, Gdańsku, Warszawie i Lublinie.

   foto: Mateusz Stajner/Młoda Farmacja

Studenci z Zabrzańskiego Oddziału PTSS nie zmarnowali okazji do zademonstrowania gościom Galerii Katowickiej co trzeba robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby jamy ustnej.

Przedstawiono nowoczesne rozwiązania protetyczne, udzielane były porady dotyczące higieny jamy ustnej.

Jak wiadomo, najbardziej efektywne działania są te, które kieruje się do dzieci. Tak było i tym razem. PTSS przygotowało specjalny kącik dla najmłodszych. W nim uczono szczotkowania zębów i przekazywano w formie zabawy wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej.

   foto: Mateusz Stajner/Młoda Farmacja

Ważne, że podczas tego wydarzenia można było skorzystać z wielu bezpłatnych badań:
- przeglądów stomatologicznych,
- analizy błony śluzowej systemem Oralitest,
- oceny stawu skroniowo - żuchwowego.

   foto: Mateusz Stajner/Młoda Farmacja

W tym samym czasie Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland zorganizowało jedną z największych akcji prozdrowotnych "Zdrowie pod Kontrolą", przeprowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia.

W trakcie wydarzenia była okazja do przeprowadzenia bezpłatnych badań, m.in.: mierzono glikemię, ciśnienie tętnicze i wydolność fizyczną, badano wzrok, realizowano spirometrię, zorganizowano także naukę pierwszej pomocy, w tym obsługi defibrylatora AED. Rejestrowano potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Harmonogram działań PTSS w ramach ŚDZJU
20 marca 2016 - Wrocław, Łódź
3 kwietnia 2016 - Poznań, Białystok
9 kwietnia 2016 - Kraków, Gdańsk, Warszawa, Lublin, Katowice
7 maja Zabrze
21 maja Kraków
11 czerwca  Lublin
25 czerwca Warszawa
9 lipca Białystok
23 lipca Gdańsk
13 sierpnia Szczecin
27 sierpnia Poznań

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH