• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Za jednolitym systemem nostryfikacji dyplomów absolwentów szkół medycznych

ms
07-08-2017, 11:09
Za jednolitym systemem nostryfikacji dyplomów absolwentów szkół medycznych Nostryfikacja z przeszkodami (foto: pixabay)
Poseł Tomasz Kostuś zaapelował do ministra zdrowia o wdrożenie jednolitego systemu nostryfikacji dyplomów absolwentów szkół medycznych, którzy ukończyli szkolenie poza granicami Polski.

- Obecnie o uznanie w Polsce dyplomu uzyskanego za granicą aplikuje kilkaset osób - oświadczył poseł Tomasz Kostuś. W jego opinii. problem ten w znacznym zakresie dotyczy tytułów zawodowych i naukowych uzyskanych na Ukrainie, przez obywateli Polski.

Poseł stwierdził, że brak jednolitych rozwiązań prawnych w tym zakresie powoduje sytuację, w której nostryfikację przeprowadza w Polsce kilka ośrodków, z których każdy stosuje własne kryteria egzaminowania i oceny.

Parlamentarzysta zauważył, że kandydaci przystępujący do procedury nostryfikacji podnoszą problem wysokiej skali trudności egzaminów, które znacznie odbiegają zakresem oraz poziomem szczegółowości od wymagań stawianych lekarzom medycyny.

Tomasz Kostuś zadał ministrowi zdrowia kilka pytań:

Czy wobec braku personelu lekarskiego oraz pielęgniarskiego w Polsce minister planuje zmianę przepisów, w sposób pozwalający na wprowadzenie jednolitego systemu nostryfikacji w zawodach medycznych?

Czy w opinii ministra zdrowia kryterium wystarczającym do uzyskania nostryfikacji dyplomu lekarskiego powinien być LEK i LDEK, które są podstawą do uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza przez absolwentów polskich uczelni medycznych?

Jaka jest opinia ministra zdrowia na temat występowania problemu nostryfikacji dyplomów zagranicznych uzyskanych w zawodach medycznych? Dlaczego resort nie podejmuje rozwiązań, które zachęciłyby absolwentów akademii medycznych oraz szkół pielęgniarskich z innych państw, do podjęcia zatrudnienia w Polsce?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   nostryfikacja  

POLECAMY W SERWISACH