PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Za i przeciw coraz większej grupie studentów zagranicznych

js
30-06-2015, 09:50
Za i przeciw coraz większej grupie studentów zagranicznych Za dużo, czy nie za dużo lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Nie wszyscy popierają opinię NRL, zgodnie z którą nie ma uzasadnienia dla zwiększania liczby miejsc na kierunku lekarsko dentystycznym - także tych płatnych, przeznaczonych dla studentów zagranicznych.

- W przypadku studiów niestacjonarnych uczelnia ma z tego konkretny zysk w postaci wpływów z czesnego – powiedział Dziennikowi Wschodniemu Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Poza tym taka aktywność wpływa na kontakty międzynarodowe i promocję uczelni w innych krajach. Nie jest też do końca tak, że studenci zagraniczni nie wpływają na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce. Część z nich zostaje u nas i pracuje w zawodzie – wyjaśnił Włodzimierz Matysiak i dodał, że nie zgadza się ze stanowiskiem samorządu lekarskiego, który widzi problem w zwiększaniu liczby miejsc dla studentów zagranicznych.

Przypomnijmy, że o zwiększenie limitów przyjęć ubiegał się m.in. Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Uczelnia wnioskowała po 10 miejsc więcej na kierunku lekarskim i lekarskim dentystycznym. Cztery miejsca na studiach stacjonarnych i aż 200 na niestacjonarnych przewidziano dla studentów zagranicznych.

Innego zdania jest OIL w Lublinie. – Z naszych danych wynika, że liczba dentystów w Polsce, w przeciwieństwie do liczby innych lekarzy, przewyższa średnią europejską – przekonuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. Wyjaśnił on, że zapotrzebowanie na usługi dentystyczne nie wynika z braku stomatologów, ale ze zbyt małych nakładów finansowych na świadczenia publiczne w tym zakresie.

– Nie podoba nam się zwiększenie liczby miejsc dla cudzoziemców, bo na pewno nie wpłynie to na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce  – dodał Marek Stankiewicz.

źródło: dziennikwschodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH