PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyższe oceny na studiach – lepszy staż, choć czasem niesprawiedliwie. Będą zmiany?

NIL/ŁS
05-02-2015, 08:31
Wyższe oceny na studiach – lepszy staż, choć czasem niesprawiedliwie. Będą zmiany? Metodologia obliczania średniej ocen ze studiów ma szczególne znaczenie w przypadku studiów medycznych (fot. Fotolia/PTWP)
Naczelna Rada Lekarska chce, aby Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ujednoliciło zasady obliczania średniej ocen ze studiów. Wcześniej, taką sugestię zgłosili członkowie Komisji ds. Młodych Lekarzy NIL.

NRL podkreśla, że jednakowa metodologia obliczania średniej ocen ze studiów, ma szczególne znaczenie w przypadku studiów medycznych. 

Z przepisów wynika, że średnia ocen decyduje o kolejności skierowania na staż podyplomowy absolwentów studiów lekarskich i lekarsko - dentystycznych. Osoby o wyższej średniej ocen mają pierwszeństwo wyboru podmiotu szkolącego, a osoby o niższej średniej muszą liczyć się ze skierowaniem nawet do odległych od miejsca zamieszkania placówek medycznych.

- Stosowanie przez uczelnie medyczne niejednolitych zasad obliczania średniej ocen powoduje, że osiągane przez absolwentów wyniki na poszczególnych uczelniach nie są porównywalne - uważa NRL.

- Niestety poszczególne uczelnie medyczne w swoich wewnętrznych regulaminach różnie definiują średnią ocen. Część z nich wlicza do niej oceny zarówno z egzaminów, jak i zaliczeń, część nie wlicza do średniej ocen niedostatecznych (czasem także pozytywnych) z poprawionych egzaminów, licząc tylko najwyższy stopień jako pojedynczy egzamin. Uzyskane w ten sposób średnie nie są porównywalne względem siebie, co uniemożliwia sprawiedliwe uszeregowanie absolwentów i skierowanie na staż zgodnie z ich preferencjami. - uważa Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy.

Zdaniem samorządu lekarskiego, przy obliczaniu średniej ocen nie powinno się pomijać egzaminów zakończonych oceną niedostateczną. Pomijanie faktu, że ocena pozytywna z egzaminu została uzyskania w toku egzaminu poprawkowego odbiega od zasad obiektywnego rankingowania absolwentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH