PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyraźny spadek miejsc na studia stomatologiczne, z jednym wyjątkiem

ms
06-04-2017, 11:41
Wyraźny spadek miejsc na studia stomatologiczne, z jednym wyjątkiem Spadek limitów przyjęć na studia stomatologiczne
Minister zdrowia zaproponował limity przyjęć na kierunek lekarsko – dentystyczny na uniwersytetach medycznych w roku akademickim 2017/2018. Miejsc będzie wyraźnie mniej niż rok wcześniej, ale nie dla studentów - obcokrajowców.

Według limitów, zaproponowanych przez resort zdrowia, od jesieni 2017 r., studia na wydziałach lekarsko - stomatologicznych uniwersytetów medycznych (tryb stacjonarny dla obywateli polskich) rozpocznie o 41 osób mniej niż rok wcześniej. Limit przyjęć spadnie z 812 do 771 miejsc.

Spadek dotknie także studia:
- jednolite magisterskie dla cudzoziemców z 27 do 24
- jednolite magisterskie niestacjonarne w języku polskim z 266 do 250
Więcej będzie miejsc na studiach jednolitych magisterskich w języku innym niż polski, wzrost z 283 do 303.

Tak więc mniejsza liczba polskich studentów (w sumie aż o 57 miejsc mniej) uzupełniona zostanie dodatkową pulą 20 słuchaczy, dla których wykłady prowadzone będą w języku obcym. W tej formule studentami są z reguły obcokrajowcy, a więc osoby, które po skończeniu nauki wyjadą z kraju i nie powiększą puli młodych dentystów. Część obserwatorów branży stomatologicznej twierdzi, że to nie problem. Problemem może być fakt, że pomimo mniejszej liczby Polaków studiujących stomatologię, warunki pobierania nauki nie polepszą się.

Oczywiście to nie są ostateczne limity, gdyż władze UM zapewne zechcą jeszcze  powalczyć o dodatkowe miejsca (najlepiej dla studentów zagranicznych, bo ci przynoszą największe przychody). Uwagi do projektu można zgłaszać do 2 maja 2017 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studia stomatologiczne   limity przyjęć  

POLECAMY W SERWISACH