PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wykaz klinicznych wskazań dla praktyki stomatologicznej

ms
28-05-2015, 08:34
Wykaz klinicznych wskazań dla praktyki stomatologicznej „Wykaz klinicznych wytycznych dla praktyki stomatologicznej" (foto: freedigitalphotos).
Codzienna praktyka zawodowa - wytyczne w stomatologii opartej na dowodach - kwestiami tymi zajmowali się specjaliści obradujący w ramach Grupy ds. Relacji Lekarzy Praktyków a Uniwersytetami podczas wiosennej sesji plenarnej Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO FDI) w Tbilisi.

Przewodnicząca Grupy, prof. Nermin Yamalik z Turcji zaprezentowała, opracowany przez Grupę, „Wykaz klinicznych wytycznych dla praktyki stomatologicznej". - Korzystanie z tych wytycznych, jako pomocniczego narzędzia w pracy, pozwoli na błyskawiczne znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące problemów często spotykanych w stomatologicznych praktykach - dowodziła prof. Nermin Yamalik.

Wykaz stanowi prezentację zebranych przez ekspertów wytycznych, przydatnych w danej specjalności. Skatalogowane linki (wyróżnione kolorami) pozwalają na szybkie znalezienie interesującej strony.

Kwestionariusz towarzyszący wykazowi ma pomóc w ocenie przydatności klinicznej przewodnika, powinien określić na ile prezentowane treści są aktualne i czy pomagają w odniesieniu sukcesu w praktyce stomatologicznej.

Dr Philippe Rusca, prezydent ERO ostrzegał zebranych przed standaryzacją pracy lekarza dentysty, którzy mają być reprezentantami „wolnego" zawodu, a nie wykonawcami precyzyjnych zaleceń.

W ocenie prof. Nermin Yamalik, zaprezentowane narzędzie ma pełnić funkcje wspomagające w pracy lekarza dentysty, w momentach, w którym ma on wątpliwości kliniczne. Nie jest to próba standaryzacji pracy. Wykaz nie ma też na celu wtrącanie się w relacje pomiędzy lekarzem a pacjentem - a taka zależność czasami występuje w przypadku „wytycznych" określanych np. przez firmy ubezpieczeniowe, które niejednokrotnie narzucają sposób leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dr Philippe Rusca   ERO-FDI   Anna Lella  

POLECAMY W SERWISACH