PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WUM chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne

05-02-2013, 23:48
WUM chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne (fot. WUM)
WUM chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne (fot. WUM)
Warszawski Uniwersytet Medyczny do 2015 r. chce wybudować najnowocześniejsze centrum stomatologiczne w Polsce. Ma być wielospecjalistyczne, przyjazne studentom i pacjentom. Uczelnia już wie, w jaki sposób chce rozszerzyć ofertę usługowo-dydaktyczną. Realizacja projektu ma odbyć się w formule partnerstwa publicznego (PPP).

Jak czytamy w projekcie udostępnionym infoDENT24.pl przez WUM, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, "ma sprostać zadaniom stawianym przez obecne i przyszłe niezwykle wymagające standardy leczenia stomatologicznego, a także umożliwić realizację zwiększonych działań dydaktycznych i naukowych".

Skorzystają pacjenci i studenci

Obecnie w strukturze WUM brakuje zlokalizowanego w jednym miejscu zespołu obiektów, które umożliwiałyby objęcie pacjenta zintegrowanym leczeniem stomatologicznym bez konieczności pokonywania odległości kilkunastu kilometrów. Stworzenie UCS zbliżającego do siebie kliniki i zakłady przy ul. Nowogrodzkiej oraz ul. Miodowej18 umożliwiłoby również efektywniejsze nauczanie studentów, bez konieczności niepotrzebnego wydłużania planu zajęć do późnych godzin nocnych.

Inwestycja ma być realizowana w samym centrum Warszawy, na terenie Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, przyjmującego pacjentów przy ul. Nowogrodzkiej i Lindleya.

- Nadrzędnym celem projektu jest znacząca poprawa jakości leczenia w najszerszym spektrum oferowanych usług stomatologicznych przy jednoczesnym skoku jakościowym  w zakresie dostępności do profesjonalnego leczenia oraz realizowania zadań dydaktycznych na poziomie europejskim wyjaśnia  Dorota Gawrońska-Wójcik z kierownik Biura Projektów WUM.

Nowe jednostki stomatologiczne

Nowe Centrum ma być bazą naukową dla niedawno uruchominonego Wydziału Lekarsko - Dentystycznego WUM. Oprócz jednostek obecnie funkcjonujących w ramach WUM, zaplanowano także powołanie nowych Zakładu Stomatologii Ogólnej oraz Zakładu Higieny i Promocji Zdrowia Jamy Ustnej.
Działalność usługowo-lecznicza Zakładu Stomatologii Ogólnej realizowana byłaby w ramach lecznictwa otwartego w oparciu o umowę z NFZ na świadczenia stomatologiczne ogólne oraz niepublicznej działalności komercyjnej. Działalność dydaktyczno-naukowa obejmowałaby badania naukowe m.in. z zakresu diagnostyki i terapii patologii jamy ustnej o etiologii wieloczynnikowej wymagającej opieki interdyscyplinarnej w kooperacji z klinkami Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM.

Z projektu dowiadujemy się, że w Zakładzie Higieny i Promocji Zdrowia Jamy Ustnej planuje kształcić się m.in. higienistki stomatologiczne.

Ile to kosztuje?

To pierwszy projekt tego typu w Polsce. Wartość przedsięwzięcia oceniana jest na 60,9 mln zł. Wkładem uczelni mają być działka (wartość 13,4 mln zł) oraz projekt funkcjonalno-użytkowy. WUM zakłada, że dostanie nawet 25 mln zł z dotacji Ministerstwa Zdrowia. Pozostałą kwotę (22,5 mln zł) ma wyłożyć partner prywatny.

Procedura przetargowa ma być uruchomiona w II kwartale 2013 roku, tak aby pod koniec roku podpisać umowę z prywatnym partnerem. Będzie obowiązywać przez 10 lat. Budowa centrum miałaby się zakończyć w IV kwartale 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH