• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Współczesna protetyka - dar dla pacjenta, ale i wyzwanie dla lekarza

ms
11-08-2017, 11:01
Współczesna protetyka - dar dla pacjenta, ale i wyzwanie dla lekarza ppłk. lek. stom. Remigiusza Budziłło (foto: archiwum)
Wykorzystanie osiągnięć nauki w protetyce jest szczególnie istotne, a to ze względu na fakt, że właśnie nauka w tej dziedzinie rozwija się bardzo dynamicznie – jak to widzi ppłk. lek. stom. Remigiusza Budziłło, właściciel praktyki stomatologicznej Dental Studio w Warszawie, kierownik przychodni stomatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Aleksandra Grabiec: W ciągu ostatnich lat protetyka stomatologiczna intensywnie się rozwija, wprowadzane są nowe standardy postępowania. Na co powinni zwracać uwagę dentyści początkujący oraz specjaliści doskonalący swoje umiejętności w tej dziedzinie?
Ppłk. lek. stom. Remigiusza Budziłło. Prawdą jest, iż obserwujemy  stały i szybki rozwój w zakresie protetyki stomatologicznej, zarówno w zakresie  planowania, metodologii leczenia jak również w  sferze technologii wykonywania uzupełnień protetycznych oraz materiałoznawstwa.

Dla początkujących lekarzy najistotniejsze jest aby przyswoili i zakodowali sobie wszelkie podstawowe informacje, a nie ukrywam jest ich niemało, odnośnie postępowania u pacjenta protetycznego pod względem klinicznym, jak i laboratoryjnym.

Po ukończeniu studiów powinni wiedzę teoretyczną i  kliniczną, niestety dość skąpą, wdrażać i wykorzystywać w trakcie staży podyplomowych. Angażując się w pracę z pacjentami, korzystając z wiedzy opiekunów i koordynatorów mają szansę na praktyczne zmierzenie się z obliczem klinicznej protetyki, która nie jest łatwa i w wielu przypadkach nieprzewidywalna. Każdy protetycznie wyleczony pacjent to źródło praktycznej informacji i wiedzy, które pozwalają na doskonalenie własnych umiejętności i wyciąganie słusznych wniosków.

Wykorzystanie osiągnięć nauki w protetyce jest szczególnie istotne, a to ze względu na fakt, że właśnie nauka w tej dziedzinie rozwija się bardzo dynamicznie.
Łączenie nauki z pracą zawodową i kliniczną operatora nie należy do najprostszych, jednak przynosi ogromne zyski dla obu stron. W sytuacjach kiedy "klinika" i nauka się potwierdzają mamy praktycznie zapewniony długotrwały sukces w leczeniu protetycznym.

Szczególne wyzwania w leczeniu protetycznym wynikają ze złożoności procedur, czy może bardziej z oczekiwań pacjentów w dobie coraz to wyższych wymagań dotyczących estetyki uzupełnień?
Myślę, że do każdego przypadku powinniśmy podchodzić z pokorą, bowiem zdarza się, że z pozoru banalna praca protetyczna może sprawić nam nieprzewidziane kłopoty, nonszalancja w stomatologii może być zgubna.

Należy pamiętać, iż podczas leczenia protetycznego lekarz jest jednym z elementów całego procesu terapeutycznego. Jest jak gdyby kierownikiem projektu, planuje, przygotowuje pole protetyczne, oddaje uzupełnienie protetyczne, bierze za całość odpowiedzialność. Musi jednak uwzględniać ograniczenia jakie niosą ze sobą: współpraca z laboratorium, czyli umiejętności technika dentystycznego, właściwy dobór materiału do wykonania pracy protetycznej – jego parametry fizyczne i chemiczne oraz oczekiwania pacjenta, z uwzględnieniem możliwości ich realnego spełnienia.

POLECAMY W SERWISACH